Šéf Sněmovny nepodpoří návrh ANO na omezení debat poslanců

22.07.2016 16:45 | Zprávy

Návrh skupiny poslanců ANO na změnu jednacího řádu Sněmovny, která má za cíl především zamezit obstrukcím a stanovit dobu na projednávání jednotlivých bodů, se u zástupců ostatních dvou koaličních stran s příznivou odezvou nesetkal. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) ho nepodpoří, výhrady mají také představitelé KDU-ČSL, nelíbí se ani opozici.

Šéf Sněmovny nepodpoří návrh ANO na omezení debat poslanců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček

Hamáček sdělil ČTK, že o návrhu se s ním nikdo neradil a že ho nepodpoří. „Jedná se o velmi tvrdé omezení parlamentní debaty,“ uvedl. Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvedl, že se s návrhem musí nejprve seznámit, nevidí ho však jako funkční nástroj. „Zvlášť v kontextu, když se předseda hnutí ANO (Andrej Babiš) opakovaně vyjadřuje pohrdavě o Poslanecké sněmovně,“ napsal ČTK v textové zprávě.

Lidovci připraví kritickou analýzu

„K řečnické době dlouhodobě říkám: demokracie je diskuse a to bychom měli ctít,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. „Odhadnout předem, kolik času který návrh bude potřebovat na projednání nebo stanovit nějaký paušální prostor, považuji za nesmysl,“ uvedl. Ve výjimečných případech se o tom dá hlasovat,“ dodal. Změnu jednacího řádu je podle jeho názoru možné prosadit pouze na základě shody politických klubů. „Připravíme k návrhu kritickou analýzu a vlastní podněty k možným změnám jednacího řádu,“ doplnil. Chce o nich jednat napříč poslaneckými kluby.

Filip: Návrh je výrazně nedemokratický

„Návrh je poznamenaný tím, že jej navrhuje vládní strana, která vůbec nešetří zájmy menšin, a tedy je výrazně nedemokratický,“ soudí předseda KSČM Vojtěch Filip. Návrh podle něj také nerespektuje postavení výborů a pléna Sněmovny a je v této části nejen vadný, ale i nesmyslný.

Také pravicové opozici se návrh ANO nelíbí. „Jakékoli omezení demokratické diskuse je pro nás nepřijatelné a jsme připraveni tomu zabránit všemi prostředky,“ řekl ČTK předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Já myslím, že je to zbytečná snaha omezit práva opozice. Budeme určitě proti tomu návrhu,“ řekl ČTK předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Dodal, že když vládní většina přijímá „jeden zbytečný zákon za druhým“, je špatně současně s tím omezit právo opozice vystupovat.

Průběh jednání by prý byl efektivnější

Poslanci ANO počítají ve své novele jednacího řádu například s tím, že organizační výbor by už při svolávání schůzí stanovil časový harmonogram, kdy se začne daný bod projednávat a kdy projednávání skončí. Poslanecké kluby by pak měly na vystoupení svých členů stanovenou dobu. Předkladatelé uvádějí, že hlavním cílem návrhu je zefektivnit práci Sněmovny. „Na jedné straně tedy dochází k posílení úlohy organizačního výboru Poslanecké sněmovny a dále pak je možno očekávat mnohem efektivnější průběh jednání Poslanecké sněmovny a zabránění zcela neodůvodněným vystoupením poslanců a nežádoucím obstrukcím,“ stojí v důvodové zprávě.

Jednací řád Polanecké sněmovny je zákon a každá jeho změna musí projít legislativním procesem jako každý jiný zákon. Pokud by ji poslanci schválili, musel by ji schválit i Senát a podepsat prezident.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

35 let od cinkání klíči: Bydlení jako kalamita, píše sociolog Keller. A Fialova vláda to dorazila

13:25 35 let od cinkání klíči: Bydlení jako kalamita, píše sociolog Keller. A Fialova vláda to dorazila

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Pod hlasitými spory mezi pravdoláskaři a dezoláty se podle profesora Jana Kell…