Kuchařky, školníci či hospodáři by už nemuseli být placeni státem, ale přímo z rozpočtů jednotlivých zřizovatelů. Tento návrh se stal hlavním tématem setkání prezidenta Petra Pavla s hejtmany. Zástupci krajů se netají svými obavami a žádají, aby byl plán pozastaven. Tvrdí, že chybějí klíčové informace, a označují změnu za „šitou horkou jehlou“.
Prezident Petr Pavel sdílí s kraji obavy
Šéf Asociace krajů ČR Radim Holiš v Interview ČT24 v souvislosti se setkáním s Petrem Pavlem kvůli převodu financování nepedagogických pracovníků ze státu na zřizovatele škol hovořil o dojmech z jednání a společných obavách. „Bylo to zajímavé setkání, bylo to opakované setkání s panem prezidentem. Musím říct, že diskuse byla korektní. Pokud mohu zmínit jeden ze závěrů, s panem prezidentem sdílíme obavy, aby nedopadl zákon o nepedagogických pracovnících jako digitalizace stavebního řízení. To jsou naše společné obavy. V tomto duchu jsme diskutovali o tom, v čem vidíme jako kraje největší rizika.“
Na otázku, zda prezident podpořil postoj hejtmanů, Radim Holiš odpověděl, že má ten pocit. „Musíte se zeptat pana prezidenta, jestli je s námi. Ale my jsme ten dojem nabyli. Zazněly od nás konkrétní argumenty, které přijal, a ujistil nás, že si je důkladně prověří,“ dodal Holiš.
Podle Radima Holiše bude další vývoj záležet především na stávající vládě a současné koalici ve Sněmovně. Kraje už na rizika této změny opakovaně upozorňovaly. „Upozorňovali jsme na to. Poslali jsme dopisy nejen panu premiérovi, ale i ministrovi školství. Jasně jsme se vyjádřili a vyzvali pana ministra, aby nám proces přišel osobně vysvětlit. Ten proces, který byl nastaven, považujeme za neadekvátní a spojený s velkými riziky.“
Kromě jednání s prezidentem se kraje spojily také se zástupci měst a obcí i školskými odbory. Podle Holiše je podpora jasná. „Zároveň jsme se bavili s městy, obcemi, Sdružením místních samospráv, Svazem měst a obcí i školskými odbory. Jednotliví starostové nám vyjádřili podporu. Společně jsme se shodli, že je třeba zastavit tento proces, sednout si ke stolu a připravit změnu pořádně,“ pokračoval.
Zdůraznil, že kraje v této otázce nyní zastávají jednotné stanovisko. Proces, který má od 1. září vstoupit v platnost, považují za nereálný a spojený s významnými riziky. „V tuto chvíli převládá u nás jednotné stanovisko. Ten proces, tak jak nám byl vysvětlen, kdyby měl začít platit od 1. září, považujeme za nereálný a opravdu v něm vidíme velká rizika,“ zopakoval Holiš.
Kritika způsobu komunikace ze strany vlády
Radim Holiš kritizoval, jak byla dosavadní diskuse o převodu financování nepedagogických pracovníků vedena, a upozornil na nedostatky ve společné komunikaci. „Doposud ve společné komunikaci byly velké mezery.“ Zároveň se vyjádřil k otázce, zda bude Asociace krajů k dalším jednáním přizvána. „Otázkou zůstává, jestli k této diskusi bude Asociace krajů skutečně přizvána?“ naznačil, že bez jejich účasti je obtížné tento proces nastavit správně.
Podle Radima Holiše se za návrhem novely školského zákona skrývá nejen snaha vlády přenést část svých výdajů na kraje a obce, ale i širší plán transformace školství. Holiš však upozorňuje, že dosud chybějí jasné informace o tom, jak má tato transformace vypadat. „Já v tom v tuto chvíli vidím jednoznačně snahu vlády přenést další výdaje státu na kraje a obce. Tomu logicky a legitimně rozumím, ale dalším cílem je i transformace školství. Proč se neřekne, jak má ta transformace vypadat?“ uvedl Holiš k novele školského zákona.
Upozornil také na konkrétní problém spojený s financováním nepedagogických pracovníků. Peníze, které stát v současnosti na tyto pozice vyčleňuje, vycházejí z hodnoty přibližně 20 800 Kč hrubého platu měsíčně. Tento rozpočet však podle něj nebude stačit k tomu, aby si školy dokázaly udržet kvalitní pracovníky. „Jestliže budeme chtít na našich školách udržet šikovné nepedagogy, budeme muset přidávat peníze ze svých investičních rozpočtů. To samé budou muset dělat obce,“ poukázal,, že zátěž spojená s financováním nepedagogických pracovníků výrazně zasáhne rozpočty krajů i obcí.
Co změní dnešní setkání s prezidentem Pavlem?
Na otázku, zda setkání s prezidentem Petrem Pavlem změní něco pro další debatu s ministrem školství Mikulášem Bekem, Radim Holiš odpověděl s jistou zdrženlivostí. „To je otázka spíš na něj, ale věřím, že teď byl hlas Asociace krajů jednoznačně slyšet. Chci to kategoricky odmítnout a říct, že v naší republice není v pořádku, pokud se o zásadních věcech takto nediskutuje. Pojďme si sednout ke stolu a pojďme to udělat znova.“
„Dostali jsme materiál až 23. ledna v kompletní podobě, a dnes už je ve Sněmovně schváleno druhé čtení a čeká se na třetí. Nikdo se neptal, jestli je tento časový rámec adekvátní a dostatečný,“ uvedl Holiš, který považuje tento způsob komunikace za nedostatečný a vůči krajům neférový. „Tuto komunikaci vůči krajům nepovažuji za fér,“ konstatoval šéf Asociace krajů ČR Radim Holiš.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská