A zdá se, že nebudou daleko od pravdy. „Každý čtenář detektivek ví, že kriminalisté hledají v první řadě motiv. Tedy ono známé Cui bonum - v čí prospěch. Tam, kde je motiv, je i pachatel. Vypadá to na klasické: Když se dva perou, třetí se směje, nebo Rozděl a panuj. Výsledek této rovnice o jedné neznámé si každý soudný člověk vypočítá sám,“ říká odbojář Jan Šťastný.
Spor vyvolalo vyjádření ředitele Lidického památníku Milouše Červencla pro deník Právo. Červencl v něm mimo jiné řekl: „Na rozdíl od mnohých si myslím, že Češi rasisty nejsou. Nakupujeme u Vietnamců, zaměstnáváme Ukrajince a další národnosti, chodíme k Italům do restaurací. Lidé této země jsou tolerantní k příslušníkům jiných zde žijících národů, barvě pleti, náboženství. S čím se však asi nemíní ztotožnit a co netolerují, jsou nepřizpůsobiví spoluobčané. Zvláště když nerespektují naše zákony a zvyklosti, obecný pořádek a zneužívají širokého sociálního systému nastaveného tímto státem, o kriminalitě nemluvě. To se týká našeho mnohdy problematického soužití s Romy. Vykládat to však jako projev rasismu je zavádějící," upozornil.
"Jistě se najdou v naší zemi malé skupinky hlásající čistotu rasy pod heslem Čechy Čechům! které rády zneužívají problémy v některých městech a obcích s romskou menšinou, ale s tím se setkáváme i v jiných evropských zemích. Z hlediska mé profese, kdy se s romskou problematikou, respektive nedávnou smutnou kapitolou dějin Cikánů a Sintů, zabývám, se naopak setkávám s velkou tolerancí 'gádžů' k osudu Romů. V památníku Lety jsem nezaznamenal žádný projev rasové nenávisti nebo poškozování expozic. Je proto nutné odlišit rasismus od nespokojenosti většiny občanů s těmi, kteří nejsou ochotni přizpůsobit se řádu věcí veřejných,“ uvedl Červencl.
Uměle vyvolaný spor
„Pokud jsou slova ředitele Červencla citovaná v textu článku (vyšel i s výzvou k vyhazovu ředitele Červencla na webu Romea.cz před třemi dny - pozn. redakce) skutečně pravdivá a jím autorizovaná, tak se mi zdá, že pan doktor na Romy jako na skupinu neútočí. On jen připomíná obecně nepřizpůsobivé občany a z nich jsou snad někteří Romové. Problémy nepřizpůsobivých podle mne nejsou etnické, ale sociální. Stát sociální problémy řeší zcela nedostatečně,“ řekl naší redakci předseda okresní organizace válečných veteránů ČSBS Jiří Jaroš.
Podle něj je osoba ředitele Lidického památníku mezi členy ČSBS dobře známá. „Nikdo z odbojářů, pokud vím, si na něj dosud nikdy a nijak nestěžoval. Naopak, vždy byl jen chválen,“ tvrdí Jaroš, podle kterého je tragedií, když se přou skupiny národností a odbojáři. „Je to nesmyslná pře. A někomu možná vyhovuje a někdo to možná eskaluje. Toto je výrazně sociální problém. Že se to naroubovalo jen na Romy, to dělá někdo zezadu. To je u mnoha dalších skupin. Možná chce někdo zlikvidovat pana doktora Červencla a užívá k tomu romskou problematiku,“ domnívá se expert na historii Jiří Jaroš. V této situaci by podle něj možná bylo zajímavé rozkrýt systém financování těch nevládních orgnizací, které vyrukovaly se stížností na tohoto odbojáře.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš