Část senátorů žádá, aby čeští politici v roce 2022 nejeli na zimní olympijské hry do Číny, protože pokud se jich účastní, tak vlastně legitimizují čínský komunistický režim, režim, který porušuje práva vlastních občanů, např. Ujgurů.
Do skupiny takto smýšlejících senátorů patří i Pavel Fischer, který zavítal na CNN Prima News.
„My jsme nepřemýšleli o tom, jak zabránit sportovcům, aby šli soutěžit, to není náš obor, to je věc pro sportovní svazy nebo olympijský svaz. My jsme přemýšleli, jestli u toho musí být česká delegace, např. vlády, jejíž přítomnosti by mohlo být potom možné zneužít. Nebylo by to poprvé. Čína pořádala olympiádu už v roce 2008 a porovnali jsme si to s tím, co tehdy slibovala, co nenaplnila a co se děje dnes,“ vysvětloval Fischer.
Proti Fischerovi seděl bývalý československý sportovec Imrich Bugár, stříbrný diskař z olympijských her v Moskvě 1980, které bojkotoval Západ. V roce 1984 na oplátku bojkotovaly sovětské satelity olympiádu v Los Angeles. V roce 1980 byl bojkot her vyhlášen kvůli sovětskému útoku na Afghánistán.
Sportovci, kteří žijí v olympijské vesnici, tam jsou podle Bugára proto, aby sportovali a podali ten výkon. V tu chvíli se soustředí na podání výkonu a ne na okolní politiku.
„Můj názor je takový, že politika do sportu nepatří,“ zdůraznil. „Aby tam nejezdili politici, tak proti tomu nic nemám, ale ať v tom nebrání těm sportovcům,“ dodal s tím, že sportovci se připravují 4 roky a bylo by špatně jim sportovní klání odepřít.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp