Skok o tisíce. Němci zjistili, jak jim vláda zdraží bydlení. Kvůli klimatu

30.05.2024 12:20 | Zprávy

U bytů o výměře 60 metrů čtverečních může nájemné vzrůst až o 250 euro měsíčně, v přepočtu asi o 6200 korun. Na velký finanční šok se prý musejí připravit němečtí nájemníci. Kvůli závazku německé vlády postupně kráčet ke klimatické neutralitě.

Skok o tisíce. Němci zjistili, jak jim vláda zdraží bydlení. Kvůli klimatu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě

Asociace severoněmeckých bytových společností (VNW) varuje, že v družstevních bytech raketově vzroste nájemné. Kvůli ochraně klimatu a dosažení klimatické neutrality, k čemuž se zavázala centrální vláda v Berlíně.

VNW očekává zvýšení nájemného o zhruba 3,50 eura za metr čtvereční. Z aktuálního průměru 7,41 eura na zhruba 11 eur. To v konečném důsledku znamená, že u bytu o výměře 60 metrů čtverečních může nájemné vzrůst až o 250 eur měsíčně, což je v přepočtu asi 6 200 korun měsíčně.

Server německého deníku Bild upozornil, že varování VNW má svou váhu, protože „představuje bytová družstva se 742 000 byty v severním Německu a kolem 300 000 jen v Hamburku“.

„Každý, kdo slibuje ještě větší ochranu klimatu v ještě kratší době, musí upřímně říct, že to bude stát hodně peněz,“ upozornil šéf VNW sociální demokrat Andreas Breitner.

Deník Bild k tomu přidal konkrétní čísla. Pokud Německo setrvá u současného kurzu zezelenání bytové politiky, bude prý jen v Hamburku třeba upravit 990 tisíc bytů v klimaticky neutrální jednotky, což vyjde na 40 miliard eur. A to má fatální důsledky pro bytovou politiku. Bild v této souvislosti upozornil, že družstva prakticky nestaví nové byty. Místo toho peníze plynou do klimatických úprav již stojících bytů.

Předseda regionálního sdružení VNW Marko Lohmann situaci shrnul. „Lidé se středními nebo nízkými příjmy za to (ochrana klimatu, pozn. red.) budou muset zaplatit výrazným poklesem své životní úrovně.“

Berlínský deník Tagesspiegel upozornil, že podle průzkumů už mají především pravicoví voliči a střední třída plné zuby debat o klimatu.

„Povodně, lesní požáry a 30 stupňů v dubnu: Klimatická krize byla v Německu jen zřídka tak přítomná. Přesto stále více lidí odmítá větší závazek k ochraně klimatu – i když nadále vidí změnu klimatu jako hlavní hrozbu. Vyplývá to z dlouhodobého průzkumu Výzkumného centra informatiky (FZI),“ napsal Tagesspiegel.

Průzkum ukazuje, že 52 procent lidí se stále domnívá, že je třeba řešit ochranu klimatu. Ale současně skutečně roste počet lidí, kteří už tohoto tématu mají plné zuby. V roce 2022 se proti stále důslednější ochraně klimatu vymezovalo 18,5 procenta lidí. V roce 2024 to je 28 procent lidí.

Průzkumy také ukazují, že stále více lidí má pocit, že je třeba z obav před dalším vývojem ruské agrese na Ukrajině více investovat do obrany, takže otázka ochrany klimatu se dostává až na druhou kolej.

„K poklesu zájmu mohly přispět například zdlouhavé a vyhrocené debaty o rekonstrukcích budov a tepelných čerpadlech,“ doplnil k tématu.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

10:17 Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

Je známo další jméno, které bude definovat americkou zahraniční i obrannou politiku. Donald Trump oz…