Beran pro začátek řekl, že chápe všechny, kdo nepatří do rizikové skupiny a nechtějí se nechat očkovat a naopak jim vůbec nevyčítá, pokud se očkovat chtějí, protože to je jejich volba. Koho však nechápe, jsou neočkovaní z rizikové skupiny. „Nechápu, že člověk, který má tři, čtyři chronická onemocnění, je mu 70 let, má nadváhu a nenechá se očkovat. To bych řekl, že je hazard,“ vyjádřil se.
Profesor se také vyjadřoval k možným vedlejším účinkům, které jsou sice vzácné, nicméně jsou evidované, alespoň v zahraničí. „My tady máme naočkováno řekněme 6 milionů lidí. A my tyhlety analýzy vůbec neděláme. My vůbec nic u těhle lidí nesledujeme. To je obrovská chyba. Jako nežádoucí účinek je bráno i to, že ten člověk onemocní. A nám už tady onemocněly tisíce a tisíce lidí po aplikaci dvou dávek vakcíny, čili toto není vůbec hlášeno jako nežádoucí účinek,“ posteskl si. Doplnil, že lidé by také měli být instruováni, co mají dělat, když různé vedlejší účinky nastanou. A vadí mu také, že se nechystají klinické studie, tedy že se u náhodného vzorku očkovaných nesleduje dlouhodobě zdravotní stav.
„My dneska ani nevíme, jestli ti lidé, u kterých se prolomila imunita po dvou dávkách vakcíny, jestli to byli lidé, u nichž ten interval byl úzký, tří-, čtyř- až osmitýdenní,“ řekl Beran s tím, že u těch, u kterých se čekalo déle, očekává, že imunita bude lepší.
Hovořil také o motivaci lidí se očkovat, spojené s důvěrou. Jako zasloužilý vakcinolog má s vývojem vakcín zkušenosti a uvedl, že některé osoby sleduje i více než 20 let a vyhodnocuje zdravotní stav těch, u kterých byla vakcína aplikována před osmnácti lety. „O té vakcíně my nic nevíme, ale na druhou stranu je naší povinností získávat ty informace. A tím, že je budeme získávat, dokážeme, že nám jde o dobro těch lidí.“ Ovšem má za to, že se v ČR tyto informace nevyhodnocují, a pokud ano, tak nejsou veřejně publikovány. Alespoň o žádném takovém zkoumání neví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas