Sociální reforma: Místo desítek příspěvků dostanou postižení dva

18.04.2011 18:20 | Zprávy

Postižení by místo desítky sociálních dávek na pomůcky a auto mohli od příštího roku dostávat už jen dva příspěvky - na mobilitu a na pomůcky. Nově by jim je vyplácely úřady práce.

Sociální reforma: Místo desítek příspěvků dostanou postižení dva

Papírové průkazky handicapovaných, díky nimž mají různé výhody, by měly nahradit takzvané sociální karty. Počítá s tím první část sociální reformy, kterou ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) poslal vládě. Pokud bude kabinet dál fungovat, mohl by příslušné zákony projednat do měsíce. Poté by putovaly do sněmovny. 

Podle ministerstva má být díky reformě podpora postižených adresnější a účinnější. Větší počet dávek by se měl sjednotit do dvou. Ubýt tak má žádostí i lékařských posuzování. Příspěvky i sociální dávky a podpory by měly vyplácet jen úřady práce. 

Nyní handicapovaní mohou žádat o příspěvek na pomůcky, na úpravu bytu, zakoupení auta, na jeho opravu, úpravu a provoz, na dopravu, na úhradu užívání bezbariérového bytu či na garáž. Nově by se měsíčně vyplácel příspěvek na mobilitu. Má činit 400 korun. Podle ministerstva nyní "typický příjemce" pobírá 250 korun.

Druhou dávkou by byl příspěvek na zvláštní pomůcky. Patří sem třeba peníze na koupi auta. Stejně jako nyní by žadatel mohl získat až 100.000 korun. Pokud by finance dostal, pět let by pak na mobilitu měsíčně dostával 200 korun. 

Odbory návrh kritizují

Na jinou pomůcku za méně než 35.000 korun by měl podle návrhu zákona stát poskytnout peníze jen tehdy, pokud je příjem domácnosti postiženého menší než šestinásobek životního minima.

Spoluúčast by byla deset procent z ceny předmětu, minimálně ale tisíc korun. Také u pomůcky dražší než 35.000 korun by člověk měl desetinu zaplatit, stát by dal nejvýš 350.000 korun. U nemajetných by podíl žadatele určil krajský úřad práce, opět by ale byl nejméně tisíc korun. 

Součet všech příspěvků na pomůcky nesmí v pěti letech překročit 800.000 korun. Nyní se započítávají peníze od státu na auto a jeho opravu či úpravu - v deseti letech nesmí přesáhnout 200.000 korun. Příspěvky nebude moci exekutor zabavit. Nebudou z nich možné ani žádné srážky. 

Žadatelé o příspěvky se budou muset nechat vyšetřit posudkovým lékařem správy sociálního zabezpečení. Doktoři by nově místo 36 úkonů hodnotili desítku oblastí. Pokud by nárok na příspěvky uznali, dostal by postižený sociální kartu. Plastiková sociální karta by měla do konce roku 2013 nahradit nynější průkazky TP, ZTP, ZTP/P. Výhody, které se s nimi spojují, mají zůstat. 

Podle odhadu by příspěvek na mobilitu mohlo pobírat 260.000 lidí. Výdaje by tak mohly činit 1,25 miliardy korun ročně v prvních dvou letech. Na pomůcky by stát mohl poskytnout asi 640 milionů. 

Návrh reformy už dřív kritizovaly odbory či Národní rada osob se zdravotním postižením, která na protest svolala do Prahy demonstraci. Zúčastnilo se jí několik tisíc lidí s handicapem a jejich blízkých. Radě vadilo třeba možné rušení průkazek pro postižené či změna posuzování jejich stavu. Podle představitelů rady by tak někteří lidé mohli o podporu přijít.

Dále čtěte:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…