Předseda Sassoli po výletu nad hranicí vydal prohlášení, ve kterém nejprve jednou větou poděkoval Řecku za „obětavost“ a vyzval Turecko, aby dodržovalo dohodu s EU z roku 2016.
A pak přidal vyjádření, které se Michaele Šojdrové líbilo tak moc, že jej v češtině zkopírovala na svůj Facebook: „Musíme se zavázat pomoci tisícům nezletilých bez doprovodu, kteří dorazili k evropským břehům. Naléhavě potřebujeme strategii na jejich ochranu a ochranu jejich budoucnosti“.
Šojdrová si stejně jako Sassoli myslí, že „evropské vlády musí prokázat mnohem větší štědrost a solidaritu s dětmi v zoufalé situaci“.
Česká europoslankyně si již před několika lety jako své hlavní téma zvolila přijímání „sirotků z řeckých táborů“ do Česka. Dramatickým termínem „sirotci“ byli míněni právě podobní „nezletilí bez doprovodu“, jací dnes dle předsedy Sassoliho usilují o vstup do EU.
V průběhu více než roku, co debata probíhá, se její vyjádření různě měnila. Jednou mluvila o malých dětech (což doplnila příběhem jedenáctiletého chlapce, co v táboře absolvoval kursy šití a chlubil se jí tričkem, které ušil), jindy zase přišly informace o chlapcích krátce před dospělostí („Mně to připadá přímo nelidské. Copak čtrnáctileté, patnáctileté, šestnáctileté děti už nejsou děti,“ rozčilovala se v televiznm studiu). Jednou to měli být sirotci, kteří žádnou rodinu nemají, jindy zase mluvila o tom, že by měli být přijati i s rodinami.
Před koncem roku 2019 české velvyslanectví v Aténách mělo sdělit ministerstvu zahraničí, že v řeckých táborech jsou „muži krátce před dovršením plnoletosti“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav