Zdá se, že EU začíná přehodnocovat své zelené plány. Alespoň ty, které se vztahují k roku 2040. Děje se tak jen krátce po protestech farmářů napříč celou Evropou. Podle serveru Politico se tak stalo právě v důsledku protestů farmářů.
„Podle plánu exekutivy EU by k tomuto úsilí měly přispět ‚všechna odvětví‘. Ale zmínka o možném 30procentním snížení zemědělského znečištění v letech 2015 až 2040, kterou v předchozích návrzích společnost POLITICO zaznamenala, byla odstraněna. Rovněž byla vyškrtnuta doporučení pro občany, aby změnili své chování, jako je konzumace méně masa, a tlak na ukončení dotací na fosilní paliva,“ napsal server.
Očekává se, že EU zmírní své ekologické cíle a uvede je do souladu s tím, co žádají i vědci ve jménu záchrany planety. Větší důraz by měl být kladen na „potravinovou suverenitu“ EU.
„Toto přerámování je v souladu s požadavkem mocné středopravé Evropské lidové strany (EPP) – politické rodiny nejvyšší představitelky EU Ursuly von der Leyenové a největší skupiny Evropského parlamentu,“ napsal server Politico.
Ale pozor, na plánu dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 se prý nic nemění. A s tím prý budou muset pracovat i zemědělci.
Ekologové z Greenpeace se kvůli zmírňování klimatických cílů na evropské politiky zlobí.
„Země EU jsou jedny z největších historických znečišťovatelů světa, mají jedny z nejvyšších emisí uhlíku na hlavu a díky tomu zbohatly. Je bolestně zřejmé, že EU nezasáhne ani své vlastní cíle, aniž by skoncovala s uhlím, ropou a plynem – to musí uznat Evropská komise. Místo toho to vypadá, že dostaneme cíl, který bude skrývat mnohem nižší snížení emisí za nějaké pochybné účetnictví založené na kouzelných hůlkách, aby znečištění zmizelo,“ poznamenala klimatická aktivistka Greenpeace Silvia Pastorelli.
Aktivisté místo toho vyzvali EU, aby dosáhla klimatické neutrality do roku 2040. Greenpeace tvrdí, že Evropa má odpovědnost za snižování uhlíkového znečištění rychleji než jiné země s nižšími příjmy, které ke klimatické krizi tolik nepřispěly.
Greenpeace také apeluje na EU, aby konečně vyřadila fosilní paliva, tedy uhlí, ropu a plyn a dál se zlobí, že EU žádný takový plán nemá.
Server Politico však také varuje, že po příštích volbách do Evropského parlamentu nejen ubude zastánců ekologických plánů, ale přibude také zastánců Ruska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák