Šokující informace. Útok NATO na Jugoslávii měl začít jinak. Orbán dal svolení, aby se to svět konečně dozvěděl

16.10.2022 14:21 | Kauza

V souvislosti s bombardováním Srbska v roce 1999 se na světlo dostala zcela nová informace. USA žádaly po Maďarsku, aby v roce 1999 vojensky napadlo Srbsko. Dosud tajnou informaci zveřejnil srbský prezident Vučić na základě svolení maďarského premiéra Orbána. Důvodem bylo Kosovo, kvůli němuž tehdy NATO Srbsko bombardovalo a zabilo přes dva a půl tisíce civilistů.

Šokující informace. Útok NATO na Jugoslávii měl začít jinak. Orbán dal svolení, aby se to svět konečně dozvěděl
Foto: svornost.com
Popisek: Bombardování Jugoslávie

V roce 1999 kulminovala válka na území Kosova a Metohije, kdy jugoslávské vojenské a policejní síly potlačovaly ozbrojenou vzpouru kosovských Albánců, kteří chtěli prostřednictvím násilných akcí, vyvražďování a vyhánění srbského obyvatelstva Kosovo ovládnout, zakročilo ve prospěch Albánců NATO a tehdejší Jugoslávii téměř tři měsíce bombardovalo. Přestože aliance slibovala, že bude útočit pouze na vojenské cíle, opak se stal pravdou a terčem náletů se staly mnohé civilní objekty včetně porodnice, škol, nemocnic, televize či osobních vlaků. Výsledkem bylo zhruba dva a půl tisíce civilních obětí včetně mnoha desítek dětí.

V Maďasku byl tehdy premiérem Viktor Orbán, poprvé ve své kariéře. Vládu řídil ve stejném období jako u nás Miloš Zeman, tedy v letech 1998 - 2002. Nyní se po více než 23 letech dostala na světla dosud neznámá a šokující fakta. Prezident Spojených států Bill Clinton tenkrát žádal Orbána, aby Maďarsko zaútočilo na Srbsko. Orbán prý čelil silnému tlaku, kterému odolal i na základě pomoci německého kancléře Gerharda Schrödera. Důvodem USA žádaného vojenského napadení Srbska ze severu prý bylo, aby útok srbskou armádu zaměstnal a ta neměla tolik možností bránit se leteckým útokům.

“Řeknu něco, o čem nikdo nevěděl. V roce 1999 mělo Maďarsko napadnout Srbsko. Viktor Orbán mi to potvrdil a řekl, že to mohu veřejně sdělit. Americký prezident Bill Clinton po něm žádal, stejně jako Britové, aby napadl Srbsko ze severu, čímž by nám rozdělili vojenské síly dole z Kosova na sever k Vojvodině, což Viktor Orbán odmítl, čelil velkému tlaku, kterému odolal na základě pomoci Gerharda Schrödera. Poté Orbán cestoval do Velké Británie, kde měl oficiální rozhovory s premiérem Blairem a zastavil se navštívit Margaret Thatcherovou. Zazvonil jí na dveře, Thatcherová otevřela a řekla mu, že jí vadí, že odmítl zaútočit na Srbsko, protože kvůli tomu zahyne víc britských vojáků,” řekl veřejně na tiskové konferenci prezident Srbska Aleksandar Vučić.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

20:15 „Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

„Nebudou to mírová jednání, ale zbraně budou tím, co rozhodne,“ prohlásil, jak vidí ukončení konflik…