Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí ráno uvedl, že jsou zásobníky plynu již naplněné na 80 %. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) poté doplnil, že jde o dvě miliardy a 687 milionů kubíků plynu.
Současné zásoby by tak již České republice dokázaly pokrýt spotřebu přibližně až do ledna. Roční spotřeba v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu a podle Síkely zhruba 98 % spotřebovaného plynu pochází z Ruska.
Česko plánuje kvůli omezení závislosti na Rusku využít také dodávky z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku. To by podle dřívějšího vyjádření Síkely prodloužilo spotřebu plynu v ČR o jeden a půl až dva měsíce.
Zásobníky na plyn jsou naplněné z 80 %. Jsme na historickém maximu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) July 25, 2022
Pracujeme na tom, abychom byli na zimu připraveni co nejlépe.
Česko tak již nyní dosáhlo hranice, na kterou musí státy Evropské unie zásobníky naplnit do letošního listopadu, jelikož s tím dříve unijní ministři energetiky souhlasili během jednání v červnu.
Jak ovšem poukazuje server Aktuálně.cz, některé země s 80% naplněním zásobníků vydrží bez dodávek plynu klidně i rok, zatímco jiným zemím plně naplněné zásobníky plynu pokryjí spotřebu sotva na pár měsíců.
Data AGSI tak ukazují například Portugalsko, které již své zásobníky stihlo naplnit zcela, zvládne se svými plnými zásobami jen 5 % spotřeby plynu.
Podobným hořkým premiantem v naplnění zásob je i Polsko, kterému před několika dny chybělo k plným zásobníkům naplnit už jen 3 % skladovacích možností – ty by v případě odkázání jen na ně Varšavě vydržely na pokrytí pouhých 14 % roční spotřeby v Polsku.
Bídně je na tom dále i Švédsko, které se 73 % zásob dokáže pokrýt jen 1 % své spotřeby. Dále i Itálie, jež při 67% naplnění zásobníků pokryje také pouze 1 % své roční spotřeby plynu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak