Soud přikázal Hradu: Řekněte té paní aktivistce, kolik berou Ovčáček, Mynář a další

29.05.2020 9:30 | Zprávy

Nejvyšší správní soud (NSS) otevřel žadatelce Kristýně Bašné cestu k informacím o platech a odměnách vedoucích pracovníků Kanceláře prezidenta republiky. Chce je zveřejnit na webu platyuredniku.cz. Podle rozhodnutí NSS jde o téměř "modelovou či učebnicovou situaci", kdy by mělo převážit právo na poskytnutí informací nad ochranou soukromí.

Soud přikázal Hradu: Řekněte té paní aktivistce, kolik berou Ovčáček, Mynář a další
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Ovčáček v družném rozhovoru

„Pro nás je rozsudek velký úspěch a doufáme, že přinese větší jednoznačnost ohledně poskytování informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím, týkajících se platů nejvyšších státních úředníků,“ napsala ČTK Bašná.

Žádost o informace je z února 2018, Bašná chtěla údaje o příjmech vedoucího prezidentské kanceláře, ředitelů sekcí a odborů. Hrad jí nevyhověl, neuspěla ani s žalobou k Městskému soudu v Praze, který odkázal na verdikt Ústavního soudu z roku 2017.

Ústavní soud tehdy v nálezu zpravodaje Jana Musila uvedl, že právo na informace o příjmech lidí placených z veřejných zdrojů není absolutní. Je prý nutné vždy zjišťovat, v čem konkrétně spočívá veřejný zájem a zda žadatel není kverulant, dbát také na soukromí úředníků a chránit zejména ty, kteří nejsou na vysokých pozicích. Nárok na informace o příjmech vedoucích pracovníků hradu je však podle NSS relevantní i po nálezu Ústavního soudu.

„Ústavní soud chtěl pomyslná 'vrátka' přístupu k informacím o příjemcích veřejných prostředků přivřít (tedy vymezil se proti fakticky automatickému poskytování takových informací), v žádném případě je však nechtěl zavřít úplně,“ uvedl nyní NSS v rozhodnutí, na které upozornil server Česká justice.

Městský soud podle NSS také chyboval, když tvrdil, že žadatelka o informace neplní funkci takzvaného společenského hlídacího psa, protože plánuje pouze zveřejnění informací na webu. NSS zdůraznil, že web funguje dlouhodobě, má široký záběr, data jsou zpracována systematicky a umožňují srovnání v čase.

„Takovýto způsob zveřejňování poskytnutých informací, který v sobě zahrnuje taktéž jejich dílčí zpracování a efektivní prezentaci, je svého druhu ukázkovým případem plnění funkce tzv. 'společenského hlídacího psa‘,“ rozhodl NSS.

„Z rozsudku jasně vyplývá, že lidé mají právo vědět, jak jsou odměňováni nejvyšší státní úředníci, kteří jsou placeni z veřejných peněz, mají zásadní vliv na fungovaní státní správy a měli by být garanty její nezávislosti,“ uvedla Bašná.

Web neuvádí jména úředníků, pouze označení pozic. U Kanceláře prezidenta republiky jsou poslední údaje z roku 2014. Žádostí o informace z roku 2018 se po zásahu NSS musí znovu zabývat pražský městský soud.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paragraf o činnosti pro cizí moc: Kladivo na kolaboranty, jásá Jakub Janda. Ministerstvo PL.cz vysvětluje, proč chvátá

13:01 Paragraf o činnosti pro cizí moc: Kladivo na kolaboranty, jásá Jakub Janda. Ministerstvo PL.cz vysvětluje, proč chvátá

Proti novému trestnému činu „neoprávněná činnost pro cizí moc“, schválenému Poslaneckou sněmovnou, s…