Týká se zejména přijetí úplatků, podplácení, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletich při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie.
„Jednání je nařízeno od 15. ledna,“ řekla Kubešová. Kromě Ratha stanou před soudem také bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott, podnikatelka Lucia Novanská, jejíž firma organizovala tendry pro kraj, a stavbař Pavel Drážďanský. Všichni už byli spolu s bývalým hejtmanem nepravomocně odsouzeni za korupci v souvislosti se zakázkami ve Středočeském kraji už v první části kauzy. Nově pak přibyli manažeři stavebních firem Petr Pilát a Jiří Anděl nebo šéf středočeské záchranné služby Martina Houdek a firmy, které byly do systému zapojeny. Patří mezi ně například stavební společnost Metrostav.
Skupinu státní zastupitelství viní z údajné manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, konkrétně rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun. Obžalovaní v druhé části korupční kauzy podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho údajně převzali 3,4 milionu korun.
Státní zástupce podal v druhé části kauzy obžalobu už v červenci 2016, Krajský soud v Praze ale loni v lednu případ vrátil policii k došetření kvůli odposlechům, jež při vyšetřování pořídila. Soud také nařídil, aby vyšetřovatelé znovu vyslechli některé svědky.
V tzv. první větvi kauzy potrestal na konci června Krajský soud v Praze Ratha za korupci v souvislosti se zakázkami Středočeského kraje 8,5 lety vězení. O rok nižší trest dostali manželé Kottovi, kteří podle spisu machinace s tendry organizovali. Zbylé obžalované potrestal soud podmíněnými i nepodmíněnými tresty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp