Soud začne řešit armádní zakázky. Škoda měla vyšplhat na 30 milionů

19.03.2016 14:57 | Zprávy

Pražský městský soud se vrátí k případu manipulace tendrů na opravy vojenských objektů, kde podle detektivů vznikla škoda 30 milionů korun. Soud loni vrátil kauzu žalobcům k došetření. Po jejich stížnosti však nadřízený soud rozhodl, aby ve věci jednal. Případ se týká 18 lidí, kteří před soudem opět stanou 29. března. Informuje o tom ČTK.

Soud začne řešit armádní zakázky. Škoda měla vyšplhat na 30 milionů
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Případ se týká veřejných zakázek ve stavebnictví u Vojenské ubytovací a stavební správy Praha v letech 2008 až 2010. Organizace v době vypuknutí kauzy spadala pod ministerstvo obrany. Později byla zrušena a transformovala se do jiné organizace resortu. Mezi údajně zmanipulované tendry patří podle spisu renovace vojenských ubytoven a bytových domů v Chotusicích, Táboře a Kozlově. Policie se případem zabývala šest let.

Soud loni obžalobu projednal v předběžném řízení, kdy rozhodl o vrácení případu žalobcům, kteří však proti rozhodnutí podali stížnost. Té pak vyhověl nadřízený soud. „Vrchní naše rozhodnutí zrušil a rozhodl, že máme ve věci jednat,“ sdělila ČTK mluvčí soudu Markéta Puci.

Mezi obviněnými figurují tehdejší zaměstnanci ministerstva, nikdo z nich už na obraně nepracuje. Mezi další obviněné patří podnikatelé ze stavebních firem, které na údajně zmanipulovaných zakázkách pracovaly. Všichni vinu odmítají a tvrdí, že se veřejné zakázky uskutečnily v souladu se zákonem.

Skupina je podezřelá z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, podvodu a porušování povinnosti při správě veřejného majetku. Většině hrozí až osm let vězení, jednomu z obviněných pak kvůli podvodu až deset let vězení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…