Zpravodajská společnost Africanews informuje, že na základě referenda z 18. června o nové ústavě prošla tato změna v Republice Mali s 96,91 procenta hlasů. Na oficiální jazyk povýšilo dalších třináct jazyků, jimiž se na Mali mluví, francouzština už bude pouze pracovním jazykem. Celkem se v zemi mluví více než sedmdesáti jazyky.
V letech 2020 a 2021 v zemi proběhly vojenské převraty a v červnu 2023 Rada bezpečnosti OSN schválila ukončení mírové mise na Mali. Vojenská vláda s novou ústavou na Mali má vládnout do roku 2024, kdy se mají konat prezidentské volby. Kritici se podle BBC obávají, že nová ústava, která posiluje pravomoci prezidenta, usnadní generálům porušit slib, že po prezidentských volbách v únoru 2024 předají moc zpět do rukou civilních představitelů. Prozatímní prezident Assimi Goita má díky nové ústavě pravomoc rozpustit parlament a diktovat vládní politiku.
Během koloniální expanze během 70. let 19. století území dnešního Mali obsadili Francouzi. Od roku 1907 bylo správním centrem kolonie Bamako a roku 1958 vznikla Federace Mali zahrnující Mali a Senegal v rámci příprav na získání nezávislosti. Samostatnost získalo Mali v červnu 1960, přičemž od tohoto roku byla také francouzština oficiálním jazykem země.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.