Spíše zemřete při autonehodě, než rukou teroristy... Petr Žantovský se zhrozil nad tím, co předložil web bojující s dezinformacemi

17.06.2017 9:21 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Tradiční polemika souhlasících se odehrávala v České televizi nad rozhodnutím Bohuslava Sobotky opustit funkci předsedy ČSSD i pozici volebního lídra. Petr Žantovský se pozastavuje nad tím, že navzdory projevům neschopnosti a amatérismu je premiér v médiích prezentován jako oběť svého okolí. Analytika rovněž zaujalo, jak se vykrucoval Marek Benda, když mu moderátor připomněl, že také hlasoval pro přijetí Lisabonské smlouvy. Má co říci i k článku, který srovnával nebezpečí teroristického útoku a kouření.

Spíše zemřete při autonehodě, než rukou teroristy... Petr Žantovský se zhrozil nad tím, co předložil web bojující s dezinformacemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Změně na místě předsedy i volebního lídra ČSSD patří úvod přehledu mediálních zajímavostí. „To je ten odchod-neodchod Bohuslava Sobotky, protože zůstává premiérem a z té funkce nikam neodchází. S tím odcházením a neodcházením má v posledních týdnech a měsících nějaký vážný problém, jako by se stále nemohl rozhodnout, jestli je, nebo není politik, jestli je, nebo není sociální demokrat, jestli je, nebo není předseda vlády, nebo co je vlastně zač. Ten problém s identitou má delší dobu. Zaujalo mě, jak na to zareagovala média, zvláště veřejnoprávní, zejména tedy Česká televize. A opakuji po stopadesáté, že o České televizi mluvím tolik, protože si ji všichni platíme, tak bychom si jí měli také nejvíce všímat. Nu a ve čtvrtečních Událostech, komentářích se na to téma sešli tři opravdu velmi zajímaví diskutéři,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz.

Byli jimi Václav Dolejší ze Seznamu, Petr Honzejk z Hospodářských novin a Petr Kamberský z Lidových novin. „Ovšem pan Kamberský, i když lidovky patří Mafře, rozhodně není Babišův fanoušek. Stačí si přečíst jakýkoli jeho článek a poslechnout si jakékoli jeho veřejné vystoupení, například to zmiňované. Ale hlavně to byl opravdu neuvěřitelný výběr diskutérů. O České televizi často říkáme, že si vybírá k polemice ty souhlasící. Tentokrát se jim to opravdu velmi podařilo, protože Honzejk a Dolejší, to je jako kdyby byli z jedné party. Koneckonců na Seznamu exceluje Jindřich Šídlo z Hospodářských novin a podobně. Nevím, z jakého důvodu došlo k otevření zpravodajské sekce vyhledávače Seznam, je to v podstatě duplicita toho, co dělá podnik Economia. Názory lidí, kteří působí v obou médiích, se velmi přibližují, až shodují,“ upozorňuje mediální analytik.

Sobotkova kariéra je přehlídkou neschopnosti a amatérismu

Také komentátor Lidových novin jen přizvukoval, šlo o krásné unisono. „Všichni jsme si z toho odnesli dojem, že pan Sobotka padl omylem a že byl opravdu vynikající. Dokonce i pan moderátor se strašně snažil, aby na panu Sobotkovi náhodou neulpělo jediné smítko na klopě jeho pěkného obleku. Mě fascinovalo, jak se všichni snaží říkat, že Sobotka je oběť a že to je jen proto, že měl kolem sebe špatné lidi, špatný aparát. Ale to je přece o něm. To je jeho problém, když není schopen se obklopit dobrými profesionály, že i teď před volbami mu tam fungovaly manažerské týmy víceméně proti sobě jdoucí, to je zásadní problém. Dodneška není rozhodnuto o volební kampani, s jakými hesly a s jakými programovými prioritami půjde ČSSD do voleb, přitom volby jsou za chviličku. Takže ta strana páchá suicidální čin v přímém přenosu, to každý vidí,“ podotýká Petr Žantovský.

Vůbec nepochybuje o tom, že odpovědný za to je Bohuslav Sobotka jako předseda strany. „Pan Sobotka je možná hodný člověk, který se ale absolutně nehodí na práci, kterou dělá, a to už řadu let. Známe ho jako poslance, předsedu poslaneckého klubu, pak ministra financí. To mě úplně fascinuje. Jako kdybych já byl s novinářským vzděláním ministrem pro jadernou fyziku. To má k sobě asi tak stejně blízko, byl bych asi stejně kompetentním ministrem. Je pravda, že jako ministr financí se zasloužil o převod zbytkového podílu OKD panu Bakalovi, takže nějaký význam to určitě mělo, že byl ministrem. Ale je fakt, že jeho kariéra je přehlídkou naprostých projevů neschopnosti, amatérismu, diletantismu. Nikdy z něj nevypadla jediná myšlenka, vždy to byly jen bohapusté fráze, které měl odněkud naučené, v posledních letech zejména z Bruselu,“ tvrdí mediální odborník.

Špatně toho udělal strašně moc, ale sebereflexe mu chybí

Vadí mu oslavování Bohuslava Sobotky ve smyslu, že to je konečně ten správný konsensuální báječný politik nové doby. „Tak já si myslím, že právě na tohle nová doba zajde, že si do čela staví lidi, kteří nemají názor, nemají schopnost žádný názor vyjádřit, nejsou charismatičtí, jsou jenom univerzálně usměvaví a univerzálně vypouštějící fráze. A to přesně byl problém pana Sobotky, a to celá ta léta. Je pravda, že v době, kdy byl předsedou poslaneckého klubu, byl mnohem radikálnější. Vzpomínám si na jeho plamenné výzvy v době, kdy se likvidovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, protože jsem v ní seděl. Pamatuji si plamenné výkřiky Cyrila Svobody, paní Parkanové a právě pana Sobotky, kteří v Poslanecké sněmovně bojovali za čistotu, za tu pravdu a lásku proti zlé, ošklivé Radě pro vysílání, aby vzápětí poslanecká komise prohlásila – a posléze to soud potvrdil – že to odvolání bylo tehdy zcela protiprávní a neopodstatněné,“ připomíná Petr Žantovský.

Vždyť rozhodnutí vzešlé po křiku těchto poslanců bylo anulováno jejich vlastní komisí. „A nikdo z nich se nikdy neobtěžoval za to, že jsme byli protiprávně odvoláni, omluvit. Mluvím o tom v souvislosti s panem Sobotkou proto, že on se tehdy rétoricky velice agresívně vyjadřoval na naše adresy. Organizoval to s panem Špidlou, tehdy předsedou vlády, který je tak trošku z podobného kadlubu, co se týče hloubky a pestrosti myšlenek a způsobu jejich vyjadřování. Tehdy byli velmi zarytí bojovníci za pravdu a lásku. Ale nikdo se nikdy za nic nebyl schopen omluvit. A v tom je základní deficit toho, čemu říkáme nová doba nebo dnešní demokracie, že nejsme schopni sebereflexe, že nejsme schopni se omluvit za něco, když to uděláme špatně. A pan Sobotka toho udělal špatně strašně moc a dnes se tváří jako oběť,“ míní mediální analytik.

Omluvy za zavlečení do vládní krize se český národ nedočká

A nezapomněl ani na nedávný premiérův úlet. „Nevšiml jsem si, že by se českému národu omluvil za to, že ho zavlekl půl roku před volbami do vládní či vnitropolitické krize. Jenom kvůli sobě, jenom kvůli své obavě o svou kariéru. A nakonec z toho utekl jako malý kluk, když rozbije okno na záchodě a řekne, že to ne on, ale Tonda. To je opravdu velmi ‚chlapské‘. Jinak co se týče České televize, mně tam do té polemiky souhlasících chyběli ještě pánové Jelínek, Mitrofanov, Palata, Žák, určitě bych mohl jmenovat dál. Česká televize má obrovské spektrum lidí, které může zvát, protože ví, že všichni ti, které si zvou, si myslí to samé. Takže má absolutní garanci, že jí to nikdo nepokazí. No a ti, kteří to kazí, jsou na blacklistech a do České televize je nikdy zvát nebudou. Tak to má ČT jednoduché a teď i na šest let posvěcené Radou České televize,“ poukazuje Petr Žantovský na volbu staronového ředitele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…