Za čtyři roky, kdy byl Štrougal ve funkci, zemřelo pod smrtícími elektrickými dráty na železné oponě třiatřicet civilistů. Trestu však Štrougal unikne. Trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, z kterého je obviněn, je totiž promlčen. Případ tedy Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu odložil.
„Štrougal zanedbal například to, že před hranicemi pomocí výstražných cedulí důkladněji neobeznámil lidi, že je plot pod proudem,“ uvedl policista úřadu Eduard Kočvara. Plot na hranicích je dle policejního vyšetřování brán dokonce jako zbraň, jejíž další používání Štrougal svou nedbalostí umožnil.
„Konkrétních důkazů proti panu Štrougalovi je strašně málo,“ řekla ředitelka úřadu Eva Michálková. Sám Štrougal jakoukoliv odpovědnost vždy odmítal. Prý se vždy snažil, aby plot rychle zmizel. Bránil mu v tom však prý velitel pohraničníků.
Celé vyšetřování se táhlo osm let. V roce 2008 totiž trestní oznámení na Štrougala a další komunistické funkcionáře podal bývalý redaktor MF Dnes Luděk Navara. Kapitola „elektrický plot“ tímto končí – Štrougalův čin je promlčen a ostatní komunističtí funkcionáři již zemřeli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef