"Dětský křik je přirozená lidská vlastnost. Považuji za nemravnost, aby se kvůli tomu stavěly nějaké stěny. Jsem pro, aby se to ze zákona vyjmulo," řekl Lidovým novinám zdravotnický expert VV Jiří Štětina. Podporu by zákon našel i u předsedy sněmovního zdravotnického výboru Borise Šťastného.
Nový zákon by měl lépe rozlišovat mezi nadměrným hlukem způsobeným například továrnou, železničním koridorem nebo právě dětským křikem. Někteří odborníci však záměr nepodporují. "Možnost stěžovat si na hlasové projevy by neměla ze zákona vypadnout. Proti nadměrnému hluku, ať už je způsobený čímkoliv, musí existovat nástroj, jak jej regulovat," sdělil šéf Národní referenční laboratoře pro komunální hluk Tomáš Hellmuth.
Stížností na dětský křik zatím hygienici zaznamenávají minimum, populace ale stárne a dá se očekávat přibývání sporů. "Na hluk ze školek si lidé zatím nestěžují, to spíše v případě hřišť mezi domy. Takových hlášení přibývá obzvlášť tím, jak stárne populace. V panelových domech zůstávají senioři, kterým někdy vadí zejména křik dětí," podotkla náměstkyně pro správní činnost Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Dagmar Červenková.
V Evropě vyjmulo dětský křik z legislativy například Německo, v Rakousku se o tom momentálně diskutuje.
Čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk