Zelenskyj byl před cestou na summit NATO kritický, protože Ukrajina podle něj nedostala žádný časový plán možného vstupu do Aliance. Podle Stoltenberga ale nikdy nejsou procesy založeny na časovém harmonogramu, ale na splnění daných podmínek. „Pokud se podíváte na všechny procesy členství, ty nejsou založeny na časových lhůtách, ale na podmínkách, jako tomu bylo vždy,“ uvedl podle informací BBC.
Stoltenberg zároveň ubezpečil, že NATO stojí o vstup Ukrajiny a poskytne jí v tom nebývalou podporu. „Poskytneme velmi podstatný balíček s mnoha různými prvky, který pomůže Ukrajině směřovat ke členství v NATO. Balíček bude pro Ukrajinu velmi praktickou podporou. Ze strany NATO nikdy v minulosti nepřišlo silnější poselství, a to jak v oblasti politické, tak konkrétní praktické podpory,“ reagoval na kritická slova Zelenského.
Pozvánku Ukrajina podle lídra NATO dostane po splnění všech podmínek, pokud to ratifikují všechny členské státy. Zároveň vyšel vstříc ukrajinským prosbám alespoň tím, že budoucí členství Ukrajiny bude změněno z dvoustupňového procesu na jednostupňový. Do té doby bude fungovat nová „Rada NATO–Ukrajina“, kde se budou lídři scházet jako „rovný s rovným“. Ustavující schůzka se podle deníku The Guardian uskuteční zítra s prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Tato slova potvrdil německý ministr obrany Boris Pistorius. „Budoucnost Ukrajiny je v NATO, o tom není pochyb,“ řekl Pistorius na summitu. „O všech ostatních otázkách se musí mluvit, až válka skončí. O členství Ukrajiny v NATO nelze skutečně jednat, dokud válka trvá. Musíte počkat na tento okamžik a pak to samozřejmě musíme udělat rychle,“ prohlásil Pistorius. Právě Německo přitom bylo se Spojenými státy v otázce členství Ukrajiny nejvíce zdrženlivé.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg také uvedl, že ho potěšil zlom v jednání Turecka se Švédskem o vstupu severské země do NATO. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí prohlásil, že pošle žádost Švédska o vstup do Severoatlantické aliance co nejdříve tureckému parlamentu k ratifikaci.
„Včerejší dohoda je historická v tom, že je to jasný signál od prezidenta Erdogana,“ řekl Stoltenberg a přivítal finského prezidenta Sauliho Niinistöa, jehož země vstoupila do NATO v dubnu. „Všichni už se těšíme na to, až budeme moci přivítat Švédsko,“ dodal Stoltenberg.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.