Švihlíková a rozpad Německa. Češi platí, aby přišel později

22.03.2025 22:00 | Monitoring

Ekonomka Ilona Švihlíková byla hostem Tomáše Lukavce v pořadu Zákony bohatství. Je ekonomický systém Německa před zhroucením? I o tom byla řeč, obdobně jako o militarizaci a dalších otázkách. „Není náhoda, že z této země vzešly dvě světové války. Je potřeba to bedlivě sledovat,“ zdůraznila.

Švihlíková a rozpad Německa. Češi platí, aby přišel později
Foto: XTV
Popisek: Ilona Švihlíková

Úvodní téma patřilo zbrojení a zbrojnímu průmyslu. Jak se vyvíjí debata v České republice? „Co mě mrzí, tak i ženy, kde bych to úplně nečekala, tak teď podporují zbrojení. A podobné debaty se vedou i v dalších zemích. Já sleduju hodně Německo, tam je také jedna strana extrémně militarizovaná,“ poznamenala Švihlíková a hovořila i o tom, jak je do celé věci zatažen Volkswagen. 

„Ale i třeba v Itálii začíná být ta debata poměrně vyhrocená a začíná to být, že polovina národa mává vlaječkami NATO a druhá prostě je vyloženě pacifistická, což je tradice, která je v Itálii také poměrně silně zakořeněná. Debaty se vedou ledaskde, nejsme v tomto ohledu sami. Emoce jsou poměrně velikánské,“ dodala, že to je zčásti pochopitelné. Jde podle ní o téma, které má už i existenční rozměr, nejenom ekonomický. „Když se bavíme o zbrojení, samozřejmě, že se bavíme i o nějakém konfliktu a pravděpodobnosti jeho vypuknutí,“ sdělila, že emoce, které se šponují, tak nic moc dobrého nepřináší. 

„U nás je to samozřejmě ještě vyhroceno tou rusofobií, která je velikánská a pěstovala se těch posledních 30 let. Kypří to tu půdu a není hezké to pozorovat. Odstup a chladný rozum tam hodně chybí,“ sdělila. 

Další otázka byla jasná a stručná: „Rozpadá se německý ekonomický systém?“ „Myslím, že se skutečně rozpadl německý ekonomický model. Ať už se to týká rozpadu vzdělávací soustavy pod tíhou migrace. Tím, že ty energie nejsou levné, velmi to brzdí a ohrožuje řadu tradičních německých odvětví,“ sdělila. „Čína je mnohem větší konkurent a Německo se ocitlo zejména za té Bidenovy administrativy pod velkým tlakem, aby třeba omezovalo svoje vazby právě na Čínu. Myslím si, že německý model je zhroucený. Ukazuje to dlouhodobý problém průmyslu. Průmyslová výroba v Německu klesá od roku 2017 a teď to tedy nabralo tempo. Vidíme tam problémy, velmi vážné problémy řady těch tzv. vlajkových lodí,“ dodala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

Margita Balaštíková byl položen dotaz

S kým chcete uzavřit koalici?

Volby zřejmě skutečně vyhrajete, ale co pak? S kým uzavřete koalici? Protože sami vládnout nemůžete (na to hlasy mít nebudete). A když jste zmínila průzkumy, čemu přičítáte, že v nich poslední době ANO oslabuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ekonomka., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHorký , 23.03.2025 8:25:55
„Není náhoda, že z této země vzešly dvě světové války. Je potřeba to bedlivě sledovat,“ zdůraznila. Po druhé světové válce bylo Německo rozděleno na čtyři okupační zóny, které kontrolovaly Spojené státy, Velká Británie, Francie a Sovětský svaz. V roce 1949 se spojily americká, britská a francouzská zóna a vytvořily Spolkovou republiku Německo (SRN), známou jako Západní Německo. A tady je vidět, že tomu západu se nedá nikdy věřit. Německo se rozdělilo proto, aby bylo slabé a nemohlo rozpoutat další válku. A co udělal západ? Hned to spojil a začal zbrojit proti Východní Evropě. No a po černém pátku, se SSSR rozpadl, Jugoslávie také byla moc veliká, tak se to muselo rozdělit, dokoce i ta naše malinká zemička se rozdělila, ale Německo se zase spojilo a dnes začíná znovu zbrojit a jak to může dopanout? Tak, že se máme na co těšit. Dobře nám tak.

|  14 |  0

Další články z rubriky

10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

21:35 10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

Spor na sociálních sítích mezi publicistkou Apolenou Rychlíkovou a právníkem Robertem Nerudou vyvola…