„Místní občané rozhodovali ve třech konkrétních otázkách: Zda se zastropují platy vrcholových manažerů, zda získají rodiny s dětmi ještě vyšší podporu než dosud a zda se zdraží dálniční známky. Ve všech třech případech lidé odhlasovali většinově pro NE,“ vysvětluje Tomio Okamura ve svém tiskovém prohlášení.
Na tomto případu ukazuje, jak se myšlenky přímé demokracie dají aplikovat, aby byly účinné, ale málo nákladné. Například tato tři témata se zahrnula pod jedno referendum, čímž se ušetřily peníze.
„Většina obyvatel si tak našla téma, pro které k hlasování přišli a účast byla nejvyšší za poslední tři roky. Nejvíce propírané zastropování platů manažerů neprošlo - a to velmi výrazně - přesto, že by se na první pohled mohlo zdát, že s tím lidé budou souhlasit,“ popisuje šéf hnutí Úsvit.
„Vyzrálost přímé demokracie ve Švýcarsku dává jasnou odpověď všem pošklebovačům a kritikům, kteří ji označují jako populistickou, nepoužitelnou a nefunkční,“ míní Okamura.
„Ve skutečnosti z nich ale pouze mluví strach z toho, že by ztratili moc. Pokud totiž bude mít vždy poslední slovo občan v lidovém hlasování, pakliže k tomu vyjádří vůli dostatečným množstvím podpisů pod petici, politici už nikdy nebudou mít věci pod svoji kontrolou. A jen dodávám, že díky přímé demokracii funguje ve švýcarských kantonech také námi prosazovaná odvolatelnost politiků,“ uzavírá poslanec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan