Při srovnání tohoto a předchozích průzkumů je patrné pokračující postupné zlepšování vztahu české veřejnosti k Vietnamcům, Rusům a Číňanům. Naopak málo vstřícní jsou lidé k Afgháncům, Čečencům, Romům, Syřanům a Arabům. Výzkum probíhal ve dnech 16. až 23. března na reprezentativním vzorku obyvatel ČR starších 18 let.
Vztah české veřejnosti k cizincům zjišťuje STEM ve svých výzkumech dlouhodobě, a to prostřednictvím ochoty lidí mít je jako sousedy.
Dlouhodobě máme nejradši Slováky
Tradičně nejlépe jsou českou veřejností vnímáni Slováci. Bezproblémový postoj k nim vyjádřilo 93 % dotázaných. Jasná většina lidí by bez problémů přijala za souseda Angličana (82 %), Francouze (79 %) či Američana (78 %).
Jen o něco menší náklonnost mají Češi k Němcům (73 %). Zhruba dvoutřetinová většina občanů by rovněž bez výhrad snesla sousedství se Židy (66 %) a Chorvaty (63 %). Skupina národností, se kterými nemá většina Čechů žádný problém, je v posledních letech stabilní.
Zajímavé je, že v průzkumu na konci roku 2015 byl pozorován pokles příznivého hodnocení Německa, Francie a Velké Británie. Ve vztahu k obyvatelům těchto zemí však žádné podobné změny pozorovány nejsou. To ukazuje na rozlišování v postoji k lidem, kteří mají občanství určité země, a k zemím jako celku.
Více než polovina lidí by velmi dobře přijala za sousedy volyňské a kazašské Čechy (54 %) a Vietnamce (52 %), polovina lidí (50 %) by neměla problém mít za souseda ruského občana.
Nejméně přijatelní jsou Turci, Arabové, Syřani, Čečenci a Afghánci
Méně než polovina lidí by bez problémů přijala sousedství Srbů (46 %), Číňanů (45 %), Indů (42 %) a Ukrajinců (41 %).
Nově byli do výzkumu zařazeni Egypťané, Turci a Syřani. S Egypťany by žádný problém neměla třetina dotázaných (33 %). Turci a Syřané se řadí spolu s obecně pojmenovanými Araby, dále Čečenci a Afghánci do skupiny nejméně přijatelných národností. Bez problémů by je přijala pouze zhruba necelá pětina občanů.
Velmi málo přijatelnými sousedy jsou i Romové, k nimž má podle časové řady STEM od roku 1994 česká veřejnost dlouhodobě špatný vztah. Podle aktuálního výzkumu by Romy pouze 15 % českých občanů přijalo bez problémů za sousedy. Téměř čtvrtině lidí by to nebylo příjemné, čtvrtina by to nesla těžce a více než třetina lidí (35 %) považuje takové soužití za zcela nepřijatelné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam