V Česku vychází hned několik vietnamských deníků a Vietnamci, kteří zde žijí, se často zajímají i o politické dění v zemi. Vystačí si ovšem i s českými médii. Pokud totiž mají i české občanství a mohou tedy volit, znamená to, že musí rozumět češtině. Prozatím však vietnamská komunita nemá nějakého výraznějšího zástupce, který by poutal pozornost obyvatelstva v politickém klání. Upozorňuje na to Ngô Thu Thao, která se zapojováním Vietnamců do české politiky zabývala ve svém výzkumu.
Podle čeho se tedy Vietnamci rozhodují, když se blíží čas voleb? Hraje pro ně roli, zda některá strana má ve svých řadách Vietnamce? „Myslím si, že my jako druhá generace nevnímáme, jestli tam je, nebo není Vietnamec. Spíše nám jde o to, jaké názory politici zastávají,“ tvrdí dáma. „U starší generace, s níž jsem mluvila v rámci svého výzkumu, mě překvapilo, že je politicky angažovaná a má mnohdy lepší poznatky o politickém systému než jejich děti, které se o něm učily ve škole,“ doplňuje.
Její slova v podstatě potvrdil i pokus ODS, za kterou v roce 2014 ve volbách do Evropského parlamentu kandidoval šestadvacetiletý student Vysoké školy ekonomické Nguyen Cong Hung a ve volbách i navzdory celkově mizivé volební účasti neuspěl. Kdyby se mu tehdy podařilo přimět Vietnamce k vestě do volebních místností, teoreticky mohl uspět.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp