Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz pro Rheinishe Post řekl, že by hranice na balkánské trase měla zůstat trvale uzavřena a „sebevědomá, silná Evropa musí umět chránit vlastní hranice“ a nespoléhat na nespolehlivé Turecko.
„Liberalizace vízového styku musí přijít ještě před koncem letošního roku, rok 2017 není přijatelný,“ řekl turecký velvyslanec. Yenel pohrozil, že pokud Turci bezvízový styk nezískají, Ankara přestane plnit březnovou dohodu s EU o společném řešení migrační krize. „V takovém případě bychom neposílali do Evropy autobusem miliony uprchlíků, jak si někteří představují. Přestali bychom ale přijímat zpátky syrské uprchlíky z EU,“ řekl.
„Turecká vláda chce do EU vstoupit před rokem 2023,“ informoval též. „EU si nemusí dělat starosti o demokracii v Turecku. Není k tomu žádný důvod,“ tvrdí Yenel. Velvyslanec podle ČTK také vyjádřil přání, aby Unie dala jasněji najevo, že pokus o puč odsuzuje a že stojí na straně prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Ministr Sebastian Kurz podle ČTK zdůraznil, že příchod běženců lze brzdit jen v případě, že se podaří hranice na balkánské trase udržet zavřené. Kurz také zopakoval dřívější vyjádření, že EU nesmí při řešení migrační krize spoléhat na Turecko, které ministr považuje za nespolehlivého partnera.
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o vyjádření tureckého velvyslance Yenela a rakouského ministra zahraničí Kurze myslí. Drtivá většina politiků se domnívá, že by se evropské státy neměly spoléhat na Turecko, hranice by měla střežit EU a Turecku by neměl být umožněn bezvízový styk ani členství v EU. V případě, že Turecko k nám bude pouštět migranty, padl návrh na zavedení sankcí proti této zemi.
EU je v řešení migrační krize dlouhodobě bezzubá, nedůsledná a slabá. Ať jdou Turci do…
„Naprosto souhlasím se slovy rakouského ministra zahraničí Kurze. Evropa měla už před rokem a půl uzavřít svou vnější hranici a být schopna se sama uchránit vlastními silami. Tak by se nikdy nedostala do situace, že ji může Turecko vydírat. Ke všemu to Turecko, kde pravidelně jednou za několik let dochází k politickým převratům a kde neplatí principy západní demokracie. Od takové země se Evropa nechává kvůli své neschopnosti vydírat. Evropa si ani nezvládla vyjednat takové podmínky, aby měla za své miliardy eur pořádnou kontrolu nad tokem běženců přes Turecko a Řecko. EU je v řešení migrační krize dlouhodobě bezzubá, nedůsledná a slabá,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš.
„Dlouhodobě říkám, že jako Evropská unie musíme spoléhat sami na sebe, takže s názorem ministra Kurze souhlasím. Jsem rád, že se Rakousko v názorech posunulo tak, že prakticky má shodný názor se skupinou V4. Je třeba společné ochrany schengenské hranice. Zaráží mě, že někteří naši občané, kteří jsou v drtivé většině pro to, abychom se bránili přílivu migrantů, odmítají společnou evropskou ochranu, která by sice byla na bázi národních armád, ale musela by mít společné velení. Toto je ale nejjistější cesta. Za současné situace, která v Turecku je, nevěřím, že Turecko nám dokáže dlouhodobě garantovat ochranu, a myslím si, že migranty bude používat jako nátlakovou ekonomickou, politickou a sociální kartu. Bezvízový styk nepřipadá v úvahu. Ani v časech, kdy se zdálo, že by se to v Turecku vyvíjelo přijatelně. Dlouhodobě turecká mentalita a jejich chápání demokracie jsou velmi odlišné od chápání a používání demokratických principů v Evropě,“ řekl redakci předseda senátu Milan Štěch z ČSSD.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík