Jak informoval iRozhlas.cz, poslanci navrhují novelu Ústavy, která by vládě umožnila urychleně vyslat vojáky do zahraničí. Armáda by tak mohla například v utajení poslat jednotku na osvobození unesených českých občanů a Parlament by se misí zabýval až následně. Návrh předkládá skupina poslanců v čele s předsedkyní sněmovního výboru pro obranu Janou Černochovou z ODS. Ta uvedla, že návrh podepsalo 67 poslanců, mezi nimi i premiér Andrej Babiš. „Takové věci se konají v utajení. Nemůžeme s tím jít ven a každému říkat, že někam pošleme jednotku, aby osvobodila naše lidi,“ uvedl. Zákonnou úpravu podpořil letos již při návštěvě jednotky speciálních sil v Prostějově.
Na Facebooku chystanou novelu kritizuje bezpečnostní expert Jaroslav Štefec. Ten novelu popisuje jako: „Změnu Ústavy, podle níž by vláda mohla až na dobu 60 dní posílat tajně, bez kontroly Parlamentu a informování občanů, umírat české vojáky do zahraničí.“
„Víte, člověk tak nějak chápe, že poslanci jsou také jenom lidé a že je mezi nimi přesně v souladu se zákonem normálního rozdělení stejný podíl schopných lidí, nic nechápajících ignorantů a naprostých pitomců jako ve zbytku populace. Doufal jsem ale, že si za platy a další prebendy, které z daní českých občanů pobírají, aspoň dají tu práci a než budou hlasovat o něčem, co může zásadním způsobem ohrozit bezpečnost jejich donátorů a celé České republiky, seznámí se aspoň se zásadními riziky a dopady, které jejich rozhodnutí může mít. Čekal jsem viditelně moc,“ míní Štefec o poslancích, kteří jsou pro novelu.
Tvrdí, že touto novelou se Sněmovna Parlamentu ČR, jež by měla být garantem a vzorem dodržování zákonů a mezinárodních závazků ČR v oblasti prevence zločinů proti míru, stává obhájcem a spoluviníkem jejich porušování. A dodává, že vzhledem k tomu, že poslance zvolili lidé v Česku, tak se stávají spoluviníky.
„To, co se zřejmě chystají poslanci za nadšeného hýkání války chtivých idiotů skutečně přijmout, je bezprecedentním zásahem nejen do ústavního práva ČR, ale i do práva mezinárodního. Navrhovaná úprava je v přímém rozporu jak s Chartou OSN, tak, a to je velmi podstatné, i s jediným závazným článkem č. 1 Severoatlantické smlouvy,“ říká Štefec.
Podle něj případné uplatnění vládou ČR naplňuje mezinárodně uznávanou definici agrese jako zločinu, zahrnujícího plánování, přípravu nebo organizaci útočného činu, kterým se rozumí vpád nebo útok ozbrojených sil státu na území jiného státu, použití jakýchkoliv zbraní státem proti území jiného státu, blokáda přístavů nebo pobřeží státu ozbrojenými silami jiného státu, vyslání státem nebo jeho jménem ozbrojených band, skupin, příslušníků nepravidelných ozbrojených sil nebo žoldnéřů, kteří používají ozbrojenou sílu proti jinému státu v tak závažné míře, že se to rovná činům vypočteným výše nebo podstatné účasti státu na nich. Dále cituje ze zákoníku, že za zločin agrese je tato sazba: odnětí svobody na dvanáct až dvacet let nebo výjimečný trest.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas