Ministr Mikuláš Bek čelí kromě problematicky fungujícího systému na podávání středoškolských přihlášek kritice také kvůli financování regionálního školství, zejména nepedagogických pracovníků. Jejich mzdové náklady ministerstvo po rozpočtových škrtech přesunulo na bedra obcí a krajů, které proti tomu protestují.
Ačkoliv ministr nedávno oznámil, že na tyto účely získal navíc tři miliardy korun, podle mnohých je to nedostatečné.
V tomto týdnu byl zveřejněn podrobný ministerský rozpis financí pro školy, jehož výsledek shrnulo tiskové prohlášení Pedagogické komory lapidárně: „V únoru se ředitelé dozvěděli, že měli v lednu propustit uklízečky.“
„I když nyní jednoho zaměstnance propustím, běží mu výpovědní lhůta, takže do dubna ho stejně musím platit. Minimálně tyto 4 měsíce budu překračovat limit zaměstnanců,“ podotkl k tomu jeden z ředitelů škol.
Rospis rozpočtu pro regionální školství kritizuje i Asociace ředitelů základních škol.
Otázku financování nepedagogů s ministrem Bekem intenzivně řeší i Hlas samospráv. Spolek komunálních politiků se dal dohromady k upozorňování na nedomyšlené dopady vládních škrtů na služby občanům a školství bylo jedním z hlavních důvodů.
Druhým tématem, které samosprávy chtěly s ministrem řešit, bylo snížení indexu PHMax, určujícího počet hodin, které jsou škole propláceny. Snížení o pět procent podle samospráv dopadne zejména na vesnické malotřídky.
Zástupci regionů žádali ministra Beka o schůzku, ke které po odkladech nakonec došlo ve čtvrtek 8. února. Kromě hejtmana Netolického se jí účastnil i starosta Rokytnice v Orlických horách exhejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, který je jedním ze signatářů Hlasu samospráv, a Miroslav Krčil, starosta města Hlinsko. Ten také ministrovi přinesl podrobnosti, jak jeho úpravy na obecní rozpočty dopadají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo