Klastrové bomby jsou charakteristické tím, že po dopadu do vzduchu rozptýlí další bomby. Často tak není zasažen jen konkrétní vojenský cíl, ale také civilisté. Navíc hrozí riziko, že se některé z rozptýlených bomb zaryjí hluboko do země a fakticky se mění v nebezpečné nášlapné miny. Jak ovšem upozorňuje Human Rights Watch, smlouvu o zákazu používání kazetových bomb před osmi lety podepsalo 119 zemí, Saúdská Arábie, Jemen ani Spojené státy mezi nimi nebyly.
„Nicméně i přesto by měla Saúdská Arábie tyto mimořádně nebezpečné zbraně přestat používat, Američané by jim je již neměli dále dodávat,“ konstatuje Steve Goose z HRW. Saúdská Arábie společně s devítičlennou koalicí arabských států bojuje v Jemenu již více než rok proti povstaleckým kmenům Hútíů. Minulý měsíc vstoupilo v platnost příměří, které ovšem obě dvě strany neustále porušují.
Celý text v angličtině najdete ZDE.
Jak informuje HRW, klastrové bomby Saúdové naposledy prokazatelně použili v únoru letošního roku. Americké exportní předpisy z roku 2007 zakazují používání tohoto druhu bomb v zalidněních oblastech. „Po opakovaných útocích v Jemenu a počtu civilních obětí je zřejmé, že klastrové bomby rozhodně nejsou spolehlivé. Spojené státy by měly zastavit jejich výrobu i dodávky do zahraničí. Zároveň bychom přivítali, kdyby se Američané připojili ke 119 státům, které již dohodu o zákazu těchto zbraní podepsaly,“ konstatuje Goose.
Ze směrnice přijaté ve Spojených státech v červnu 2008 mohou jít na export jen ty klastrové bomby, které po výbuchu nezanechávají více než 1 procento nevybuchlé munice. Země odebírající klastrové bomby jsou také nuceny se zavázat k tomu, že je budou používat jen pro „jasně definované vojenské cíle a vynechají oblasti s výskytem civilistů“. Konkrétně klastrové bomby CBU-105 Sensor fuzed, určené pro Saúdskou Arábii, vyrábí americká společnost Textron Defense Systems, která odmítá nést osobní zodpovědnost za nesprávné použití těchto zbraní.
„Žádná soukromá společnost nemůže klastrové bomby vzít a doručit je vládě cizí země. Námi vyráběné klastrové bomby jsou v každém případě vysoce inteligentními zbraněmi, jež nejsou určeny k lidským cílům. V prvé řadě cílí na obrněná vozidla,“ cituje Human Rights Watch mluvčího společnosti Davida Sylvestrea a zároveň konstatuje, že podle jejích zjištění však nebyly v Jemenu tyto klastrové bomby použity ke zničení nebo poškození ani jednoho obrněného vozidla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro