Topkař Niedermayer s Mládkem si u Moravce notovali. Ale pak došlo na těžbu uhlí a bylo po souladu

27.09.2015 13:23 | Zprávy

Prvními hosty nedělních Otázek Václava Moravce České televize byli ministr obchodu a průmyslu Jan Mládek (ČSSD) a europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Řešili především skandál automobilky Volkswagen. Jak dopadne na Česko, které žije především z autoprůmyslu? Kdo ví, on prý totiž nelže jen Volkswagen, ale údajně všichni. Hrozivá slova zazněla také na adresu Číny. A nakonec se hosté pohádali o prolomení limitů těžby uhlí.

Topkař Niedermayer s Mládkem si u Moravce notovali. Ale pak došlo na těžbu uhlí a bylo po souladu
Foto: Volkswagen
Popisek: Volkswagen

Podle Mládka bude tento skandál mít vliv i na českou ekonomiku. „Minimálně krátkodobě,“ upozornil ministr s tím, že se to dotkne především českých subdodavatelů než např. Škody Auto. Niedermayer prý nebyl skandálem až tak překvapen a obává se toho, jaký dopad na pověst automobilky bude mít fakt, že lhala. Ve světě totiž řada lidí při výběru auta dá na co nejekologičtější provoz.

Ministr by nemaloval čerta na zeď

Ve vysílání ovšem také zaznělo, že o emisích lžou vlastně všechny automobilky, protože současné technologie neumožňují dosahovat takových hodnot emisí, jaké jsou požadovány. „Lžou všichni, a to už od emisní normy Euro 4.“ Tato hrozivá slova pronesl jeden z automechaniků.

Europoslanec s ním však nesouhlasil. To je prý pohled, který nejčastěji zaznívá v motoristických časopisech, ale vozy již dnes mohou být ekologičtější. Doplatí na to především akcionáři. „Protože americký právní systém je neúprosný,“ zaznělo z úst Niederamyera s ohledem na chystané žaloby v USA.

Mládek však nechtěl být tak pesimistický. Německý průmysl netáhnou jen výroba a prodej aut, stojí na mnohem širších základech, takže není ohrožen, ale každopádně platí, že má na štítu šmouhu, kterou bude třeba vyleštit. Rozhodně by prý nemaloval čerta na zeď.

Pozor na Čínu

Někdejší člen Rady České národní banky Niedermayer ale trval na svém. Tento skandál německou ekonomiku může poškodit, přičemž jí nijak nepomohou ani současné problémy v Číně. „Čína má ten problém, že je její ekonomika stavěna na komunistickém základu s centrálním plánováním,“ varoval.

Mládek mu dal částečně za pravdu. „Když jdete po předměstích Šanghaje, vidíte stavby, které vedou odnikud nikam, někdo si na ně půjčil a teď je bude muset splácet. Jen nesouhlasím s tím, že za to může centrální plánování, přirovnal bych to spíše k naší situaci z 90. let, kdy jsme tady měli problém s IPB. A v Číně bude několik takových IPB,“ varoval šéf resortu průmyslu.

Hosté se shodli na tom, že to Česko ovlivní jen částečně, protože drtivá většina našeho exportu míří do EU, a nikoli do Číny, byť se nesmíme tvářit, že Čína neexistuje, jak jsme to činili v minulosti. V horizontu několika měsíců se má také na půdě Světové obchodní organizace rozhodovat o tom, zda už je čínská ekonomika ekonomikou tržní. Jak to vidí Mládek? „Čínská ekonomika nepochybně je ekonomikou tržní, ovšem se státními zásahy,“ podal názor. A státní zásahy vidíme prakticky ve všech zemích. V konečném důsledku půjde při rozhodování o této otázce o ekonomické i politické ohledy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Měli by tam udělat nové volby.“ Musk našel něco velmi ošklivého v minulosti britského premiéra

8:55 „Měli by tam udělat nové volby.“ Musk našel něco velmi ošklivého v minulosti britského premiéra

Americký miliardář Elon Musk, který má zasednout i v příští vládě zvoleného prezidenta Donalda Trump…