Trapas. „Kontroly nebudou,“ řekl náměstek Síkely. A pak vyšel materiál…

13.08.2022 9:45 | Zprávy

Návrh vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o omezení teploty, na kterou lze vytápět byty a veřejné prostory, budí vášně i nadále. V předvčerejším pořadu České televize 90 minut o vyhlášce diskutovali mj. zástupci MPO, energetické poradenské firmy, Asociace hotelů a Asociace provozovatelů sociálních služeb. Na doporučených teplotách se neshodli. A je tu hlavně jedna velká nesrovnalost.

Trapas. „Kontroly nebudou,“ řekl náměstek Síkely. A pak vyšel materiál…
Foto: Piráti
Popisek: Petr Třešňák (Piráti)

„Cílem je zaručit tepelný komfort v domácnostech v případě výpadku,“ prohlásil v pořadu 90' ČT24 náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti) v souvislosti s navrhovanou vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu.

Ředitel strategie EGÚ Brno (poradenská firma v oblasti energetiky) Michal Macenauer dodal, že řada objektů byla v minulých letech přetápěna, proto rezervy ještě jsou. Zároveň označil debaty o tom, proč si lidé nemohou více zatopit, za úsměvné. „Jsme ve válečném stavu a toto musí jít stranou. Tady nelze vést diskusi, jestli se máme uskromnit. My se musíme uskromnit a zasadit Rusku malou symbolickou ránu,“ prohlásil Macenauer.

Shoda ale nepanovala mezi všemi zúčastněnými.

Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací a člen představenstva Hospodářské komory uvedl, že pro hotelové provozy je vyhláška velmi problematická. „Chápu, že u veřejných budov se může snížit spotřeba, ale pro hotelové provozy je to nepředstavitelné. Těžko vysvětlíme lidem, že se nevykoupou v bazénu, protože tam je snížená teplota, nebo mají méně stupňů v pokoji,“ řekl a pokračoval s tím, že lidé si chodí do hotelů pro kompletní služby a dodržování podmínek stanovených vyhláškou by pro ně mohlo být likvidační.

Jiří Horecký, prezident Asociace provozovatelů sociálních služeb, mluvil v podobném duchu. „S vyhláškou jsme se seznámili a budeme k ní dávat negativní připomínku. Je třeba zmínit, že teplota 20 stupňů je pro seniory nevyhovující,“ uvedl s poukazem na věk seniorů, na komfort, ale i dodržování hygieny a rozdílné potřeby seniorů, kteří normálně fungují a kteří jsou upoutáni na lůžko či na vozík.

Zajímavé je ale v souvislosti s předchozím vyjádřením MPO ujištění náměstka Třešňáka, že opatření nebudou kontrolována. „Skutečně nebudou chodit kontroly,“ zdůraznil Třešňák s tím, že jde pouze o legislativní nástroj.

To je ale v přímém rozporu s tím, co se uvádí v prohlášení MPO pod názvem „Jak budou probíhat kontroly podle nové vyhlášky o vytápění“.

Zda jde tedy o rozdílný pohled ministra Jozefa Síkely (za STAN) a jeho pirátského náměstka, nebo zda skutečně nikdo neví, jak a jestli vůbec se bude vyhláška kontrolovat, tedy není jasné.

Z vyjádření obou politiků by se dalo usuzovat, že kontroly budou probíhat pouze na základě udání Státní energetické inspekci (SEI).

O třešničku na dortu v diskusích kolem nové vyhlášky a vyjádření ohledně „válečného stavu“, ve kterém se má Česká republika nalézat, se postaral další pirátský politik Ondřej Dostál.

Tomu celé dění kolem úpravy teplot, vytápění a debat o tom všem, zřejmě připomnělo legendární scénku ze hry Dobytí severního pólu z Divadla Járy Cimrmana. Tam byl účastníkům expedice, kterým došlo dřevo, neměli čím topit a byla jim zima, vydán seznam povolených témat k rozhovorům, aby se nerozptylovali řečmi o teple.

„Dnes byl vydán zákaz hovorů o kamnech, teplých krajích, peřinách, spále a podobně. Náčelník pro následující dny vydal seznam témat povolených k rozhovorům. Pátek: Holomrazy. Sobota: Mráz - nejlepší děda,“ napsal na twitter Dostál.

V narážce na vyjádření energetického experta ve zmíněném pořadu České televize ještě dodal: „PS: Nejsme ve válečném stavu. Expert si povinně přečte Ústavu.“

Dodejme, že ve zmíněné cimrmanovské hře došly cestovatelům nakonec i potraviny, což se rozhodli vyřešit tak, že snědí jednoho ze členů expedice...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…