Martin Kuba již na konci srpna volal po zastropování cen energií a dnes je podle svých vlastních slov spokojen s tím, jak vláda situaci řeší. Upozornil, že žádné přijaté řešení, ani to české, ani jiné, není zadarmo. Musíme si uvědomit, že Evropa si uškodila, když trvala na tom, že energie musí být především co nejzelenější,“ poznamenal s tím, že se opomíjely otázky energetické bezpečnosti.
Okamura žádal, že je třeba zastropovat ceny elektřiny už u výrobců, nikoli u prodejců. „To byla velká chyba Petra Fialy (ODS). Takže nejenže to udělal pozdě, ale ještě špatně,“ zdůraznil Okamura. A hned poukázal na to, že na Slovensku mají elektřinu levnější než v Česku a pokud i v Česku chceme levnější elektřinu, pak podle Okamury musíme zestátnit ČEZ. „Vyšlo by to asi na 200 miliard,“ odhadoval Okamura. „My v meziročním srovnání máme nejprudší zdražení elektřiny v celé EU. Je to o 62 %. Já chápu, že tady pan Kuba hájí vládu ODS, ale my dlouhodobě říkáme, že to je na okamžitou rezignaci,“ hřímal ve studiu Okamura.
Poukazoval, že v Německu to zastropovali na polovičních cenách toho, kde je zastropovala vláda česká. A že kupříkladu ve Francii je mnohem nižší inflace než v Česku.
Kuba konstatoval, že Okamura je opoziční politik a úkolem opozice je kritizovat vládu. „Ale mě trochu mrzí, že se to trochu mění v to strašení,“ povzdechl si Kuba.
„Ti, kdo nejvíc rozdělují společnost a straší lidi, tak to je vláda Petra Fialy. My už dlouho tlačíme vládu, aby už konečně něco dělala. Pokud někdo straší lidi, tak to jsou výroky Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), že vláda tu není pro lidi,“ nešetřil ostrými slovy Okamura.
A trval na tom, že neschopnost Fialovy vlády tvrdě dopadá i na rozpočty měst. Jako předseda SPD to prý vidí např. na Děčínu, kde kupříkladu náklady na provozování veřejné dopravy významně rostou, a takovýmto městům by měla pomoct právě vláda.
Kuba ve vysílání nabízel trochu jiný pohled. Upozornil, že Česko čelí ekonomické a energetické krizi a pro obyvatele ČR to není lehké, ale pořád platí, že ve střední a západní Evropě se mají lidé poměrně slušně v porovnání s jinými částmi světa. Tak to vidí Kuba, podle nějž je zapotřebí říkat i toto a jen nestrašit veřejnost, jak to dělá SPD. „Já bych poprosil jak kolegy z opozice, tak kolegy z koalice, aby přibrzdili v tomhle strašení. I ve strašení svetrama. Protože v Česku se pořád žije relativně dobře, lidé mají např. dostupnou kvalitní zdravotní péči,“ poznamenal Kuba.
„Včera ratingové agentury snížily hodnocení Francie, protože ony říkají, že takto masivní podpora, jakou Francie poskytuje, není udržitelná dlouhodobě,“ podotkl.
Upozornil, že česká vláda na růstu cen energií nenese vinu, jen se snaží řešit složitou situaci, která dopadá na celou republiku. „Vy nemůžete zastropovat cenu elektřiny u výrobců, pokud hrozí, že oni tu elektřinu mohou prodat jinde. Ty firmy se musí chovat s péčí řádného hospodáře, a platí to i o ČEZu. Firmy nemohou říct, že v České republice budou prodávat za polovinu ceny, když v jiných zemích mohou prodávat za dvojnásobek,“ upozornil Kuba.
Okamura v té souvislosti žádal, že se má zákon změnit tak, aby bylo možné ČEZu nařídit, aby českým lidem prodával českou levnou elektřinu. Upozornil, že Německo chce do své ekonomiky pumpovat stovky miliard eur – a je na české vládě, aby také přijala národní řešení energetické krize, protože na evropské úrovni se podle Okamury společné řešení energetické krize nenajde.
Kuba připomněl, že hledat evropské řešení je složité. Upozornil, že Česko leží uprostřed Evropy a sice má dostatek vlastní elektřiny, ale musí brát v potaz mnoho často i protichůdných faktorů.
„Já jsem pro to, aby se po vzoru demokratického Rakouska, demokratického Maďarska, demokratického Německa dojednal přímý kontrakt s Ruskem. Říkám od počátku, že my musíme mít na zřeteli potřeby českých občanů. A jsem rád, že už i francouzský prezident Emmanuel Macron volá po tom, že je zapotřebí zahájit mírová jednání. My to říkáme od počátku; a teď to říká už i Macron,“ nechal se slyšet Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp