Názor, že Donald Trump ve svém projevu po volebním vítězství děkoval za pomoc výzvědným službám, objevil na sociálních sítích například analytik Tomáš Haas. Ten také upozornil, že celá věc je mnohem jednodušší, a neprozrazuje nic více než neznalosti angličtiny u Trumpových odpůrců, kteří tuto zprávu stvořili a šíří.
Spekulace o zájmu tajných služeb, včetně těch ruských, na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, šířili jeho odpůrci již před jeho zvolením. Ještě intenzivněji se v těchto kruzích začalo o tajných službách mluvit poté, co americká FBI týden před volbami ohlásila, že začíná znovu vyšetřovat jeho soupeřku Hillary Clintonovou. Do FBI se za to pustily i špičky Demokratické strany.
Vítaným argumentem pro ty, kteří vidí za Trumpovým zvolením spiknutí tajných služeb, se pak stal projev, který Trump pronesl bezprostředně po svém zvolení. V jeho simultánním českém překladu ve vysílání České televize zazněla slova „děkuji tajným službám“. „Na více místech, v USA i jinde a i u nás, se to opakuje a prohlašuje se to za přiznání jejich spolupráce na jeho zvolení,“ dodává Tomáš Haas.
Ze záznamu Trumpova projevu však prý člověk okamžitě pochopí, že žádné děkování špionážním agenturám se nekonalo. Donald Trump z pódia v angličtině adresoval poděkování „secret service people“. Otrocký překlad „lidé z tajné služby“ zazněl při simultánním překladu a docela výrazně posunul význam slov. Zmíněné anglické označení se totiž nepoužívá pro žádné rozvědčíky, ale pro osobní stráž.
Správný překlad jeho poděkování tedy zněl: „Lidé z ochranné služby. Jsou tvrdí a jsou chytří a jsou ostří a nechtěl bych si s nimi zahrávat, to vám mohu rovnou říci. A když jsem chtěl oslovit a zamávat velké skupině lidí a oni mě strhli na zem, usadili mě zpátky do sedačky... Ale jsou to fantastičtí lidé, takže ochranné službě chci poděkovat.“
Z děkování rozvědkám se tedy vyklubala vděčnost bodyguardům, kteří na Trumpových akcích museli zasahovat v řadě vypjatých situací. Naposledy o předvolebním víkendu, když se mezi diváky Trumpova mítinku objevil člověk s pistolí.
Jak poznamenali diskutující pod Haasovým příspěvkem, k pochopení termínu by postačilo zhlédnout v originále několik epizod seriálu Dům z karet, který se odehrává právě v Bílém domě. „Ale což, hlupáci se vždycky najdou a většinou se vyznačují tím, že žvaní o věcech, kterým nerozumí ani za mák,“ dodal diskutující.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav