Trumpovi lidé utnuli dotace cenzuře internetu. Známe české souvislosti

19.12.2024 4:44 | Analýza

Konec financování těm, kdo kádrují stránky. V USA končí éra, kdy americké instituce mohly sponzorovat organizace jako NewsGuard, které sice v teorii měly hodnotit důvěryhodnost webů, v praxi ale sloužily jen k potlačování těch konzervativních. Podobný byznys se přitom praktikuje i v České republice.

Trumpovi lidé utnuli dotace cenzuře internetu. Známe české souvislosti
Foto: Repro: ČT24
Popisek: Odborník na dezinformace František Vrabel přadstavuje nebezpečné dezinformační servery

Schvalování rozpočtu bezpečnostních složek pro fiskální rok 2025 mělo v americkém Kongresu zvláštní náboj. Rozpočtová legislativa totiž mimo jiné zakázala, aby americká vláda pod hesly boje proti bezpečnostním rizikům financovala weby a organizace zaměřující se na hodnocení mediálního obsahu a vyhledávání dezinformací.

Proti návrhu hlasovali zástupci Demokratické strany, naopak republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson ocenil, že kromě úspor ve vládních výdajích návrh přinese také zajištění rovných podmínek na mediálním trhu.

Ustanovení je kromě politických změn důsledkem několika afér, které Spojené státy v posledních letech sledovaly kolem organizací zaměřujících se na hodnocení a škálování médií a jejich obsahu. Posuzování důvěryhodnosti se podle mnohých stalo zejména nástrojem politického boje.

Nejvýrazněji se v tomto směru zapsaly společnost NewsGuard a organizace GDI neboli Global Disinformation Index.

Společnost NewsGuard byla založena v roce 2018 jako technologický startup, který vám dokáže vyhodnotit čtený text z hlediska důvěryhodnosti jeho autora. Hodnocení založené na expertní analýze v rozpětí nula až sto bodů jste si mohli stáhnout do počítače či mobilu k automatickému zobrazování. Speciální servis dostávaly společnosti, které uvažovaly o tom, že by si v některých médiích zaplatily inzerci.

Za komerčním projektem stál právník Steven Brill s trojicí žurnalistů z Wall Street Journal, New York Times a Associated Press. Společnost se pokoušela prosadit své hodnocení do základní výbavy internetových prohlížečů a fungovala na výdělečném principu prodeje svého technologického know-how. Kromě toho měla uzavřenou smlouvu s americkým ministerstvem obrany nebo s americkou asociací učitelů, díky čemuž bylo její hodnocení na počítačích ve školních knihovnách.

Společnost uváděla, že texty vyhodnocuje více než třicet novinářů a mediálních expertů. Přesto postupem času sílily pochybnosti o politické zaujatosti hodnocení, jak rostl počet konzervativních webů označených toxickým červeným štítkem, a naopak liberálně levicových, označených štítkem zeleným. The Washington Post si v NewsGuard držel maximální rating 100, zatímco televize Fox News měla 69,5 a konzervativní Breitbart pouhých 49,5.

Grant od amerického ministerstva zahraničí se v roce 2024 stal předmětem politického sporu, který vyústil v žaloby, mimo jiné od státu Texas. Bidenova administrativa se neúspěšně pokoušela žalobu smést jako neoprávněnou.

Neziskovku Global Disinformation Index zakládaly v roce 2018 dvě mezinárodní manažerky, Claire Melfordová, která přišla z médií, a Alexandra Mousavizadehová, která se pohybovala ve finančnictví. Třetím zakladatelem byl Daniel Rogers, akademik s diplomem z chemie, který se později přeorientoval na bezpečnostní strategie a přes společnost Terbium Labs provozoval dark web.

GDI se tak jako NewsGuard od počátku orientovala na hodnocení webů a boj proti tomu, aby ty, které jsou vyhodnoceny jako špatné, mohly čerpat peníze z reklamy. Organizace vzniklá ve Velké Británii působila napříč celým anglosaským světem a velmi vyrostla za covidu, kdy vyhledávala stránky šířící pandemické dezinformace.

Kromě škálování webů se zaměřovala rovněž na jejich „vyhladovění“. Tedy na oslovování firem, aby na těchto platformách neinzerovaly. V anglosaském světě se přitom objevily případy, kdy firmy nerespektující jejich „doporučení“ následně čelily pomlouvačným kampaním, nebo dokonce dostávaly horší podmínky v bankách.

GDI byla průběžně obviňována z politické zaujatosti, konkrétní důkazy ale předložil až v roce 2023 nezávislý novinář Gabe Kaminsky. Podle jeho zjištění bylo jejich hodnocení politicky zaujaté, deset nejhorších hodnocených webů bylo pravicově a konzervativně orientovaných, naopak deset nejlepších bylo levicových a liberálních. Kromě toho novinář zjistil, že GDI obdrželo 100 tisíc dolarů od vlády USA, konkrétně od ministerstva zahraničí.

To ujišťovalo, že jeho grant nebyl využit k žádnému sestavování černých listin, ale přesto kvůli tomu čelilo žalobě dvou webů a ve Washingtonu z toho byl politický skandál, po kterém Bidenovo ministerstvo zahraničí uvedlo, že organizaci už nebude financovat.

GDI na svém webu prezentovala panel „expertů“, kteří zajišťují, aby hodnocení webů bylo fundované a objektivní. Figurovala v něm známá novinářka Anne Applebaumová, dále sovětský emigrant a výrazně protiruský britský akademik Peter Pomerantsev nebo akademik Hany Farid, zaměřující se na digitální manipulaci. V roce 2023 přestala společnost seznam zveřejňovat, když Anne Applebaumová protestovala proti svému uvádění mezi panelisty, se společností prý není v žádném kontaktu již od roku 2019.

Partneři z Česka: Frank a Bob

Ještě předtím, v prosinci 2021, ale společnost ohlásila své partnerství s českou neziskovou organizací NELEŽ.

„Obě neziskové organizace se snaží identifikovat ty nejkřiklavější digitální vydavatele dezinformací a narušit jejich obchodní modely tím, že povzbuzují značky, dodavatele a prodejce reklamních technologií, aby je odstřihli od příjmů z reklamy,“ stojí ve společném vyjádření.

NELEŽ je představena jako největší organizace tohoto typu ve středoevropském regionu s podporou více než 200 značek. Její ředitel Roman Číhalík hovořil o tom, že jsou šťastni, že nyní budou moci bojovat proti šíření dezinformací i globálně.

Při představování spolku NELEŽ bylo mimo jiné konstatováno, že jeho činnost je „apolitická“. A to přesto, že jeho místopředseda Bohumil „Bob“ Kartous sám sebe před volbami prezentoval jako spoluautora volebního programu hnutí STAN, které se právě v té době stávalo součástí české vlády. Dnes je na ministerstvu školství poradcem ministra Beka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ti, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 19.12.2024 9:59:03
kteří jsou placeni z USA odhalují ty, kteří údajně pracují v cizím zájmu!!!! To je přesné naplnění slov Karla Kryla: "Na rohu ulice vrah o morálce káže"!!

|  20 |  0

Další články z rubriky

Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

7:51 Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

Nedávno světem proletěla zpráva, že se Rusové možná pokusili poškodit několik důležitých podmořských…