Válka na Ukrajině trvá už 713 dní a někdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv tvrdí, že Západ už počítá s rozdělením Ukrajiny. S odkazem na plánované propojení kontinentu od Madridu až po Lvov Medveděv prohlásil, že Západ už ve Lvově vidí nové hlavní město mnohem menší Ukrajiny. Washingtonský Institut pro studium války (ISW) potvrdil, že EU má celou řadu plánů na budování dalších dopravních spojení v EU, ale zdůraznil, že tyto plány nijak nesouvisí s válkou na Ukrajině. To však Medveděvovi nijak nepřekáží v tom, aby pro ruskou propagandu využil cokoliv.
Na frontě prý mezitím Ukrajincům dochází munice a její nedostatek mimo jiné nedovoluje naplno využít potenciál západních zbraní. „Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko 5. února uvedl, že ruské síly za poslední týden zintenzivnily tempo dělostřeleckých úderů téměř o 25 % a ostřelovaly Ukrajinu více než 1500krát, přičemž jejich cílem bylo přes 570 sídel,“ napsal institut.
Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová v pondělí na X uvedla, že Nizozemsko se zavázalo poslat na Ukrajinu dalších šest stíhacích letounů NATO F-16.
„Vzdušná převaha Ukrajiny je nezbytná pro boj proti ruské agresi,“ řekla. Na její prohlášení upozornil server Kyiv Post.
Dříve nizozemská vláda plánovala prodat stejná letadla soukromému dodavateli, ale tato jednání se rozpadla. Tato nejnovější tranše pomoci zvyšuje počet stíhaček americké výroby, které Nizozemsko poskytne Kyjevu, na 24. Ukrajina a Nizozemsko vedly v pondělí třetí kolo rozhovorů o potenciální dvoustranné bezpečnostní dohodě v Kyjevě.
Šéf Hlavního ředitelství rozvědky ministerstva obrany Kyrylo Budanov podle serveru Ukrajinská pravda vyzval Kanadu, aby Ukrajině předala 80 tisíc vyřazených raket CRV7, které se tam plánují zlikvidovat.
Podle Budonova budou rakety CRV7 použity v ukrajinských útočných helikoptérách a pozemních odpalovacích zařízeních pro boj s ruskými tanky a dělostřelectvem.
Ukrajina podle něj o tomto problému s Kanadou jednala, ale stále čeká na rozhodnutí.
Kanadští představitelé uvedli, že žádost zvažují, ale varovali, že CRV7 jsou již zastaralé a jejich použití a přeprava mohou být nebezpečné.
„Nebojíme se,“ řekl na to prý Budanov.
Kreml údajně v tichosti znárodňuje soukromé podniky v Rusku. Podle ISW některé soudy pracují s tezí, že regionální úřady v 90. letech minulého století překračovaly své pravomoci a některé zprivatizované podniky by se měly vrátit do rukou státu.
„Druhým schématem je podle serveru Meduza považování majitelů soukromých podniků za ‚zahraniční investory‘, což ruským úřadům umožňuje snadněji zabavit majetek majitelů soukromých podniků podle ruských zákonů o zahraničních investicích. Poslední cestou ke znárodnění je podle Meduzy zabavení majetku obviněným z korupce nebo podvodu, což jsou obvinění, která soudy údajně v roce 2023 používaly častěji,“ napsal ISW.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.