USA = Maják svobody? Ani omylem. Obyčejný Američan se bojí říct nahlas svůj názor, vyšlo najevo

28.07.2020 11:29 | Zprávy

Zdá se, že jak jde čas, Američané se stále více bojí říkat své politické názory nahlas. Aby nemuseli čelit tlaku a nenávisti svých oponentů nebo aby nepřišli o práci. Průzkum think tanku Cato Institute ukazuje, že až 62 procent Američanů si raději ukládá bobříka mlčení a v duchu autocenzury pečlivě zvažují, jaké své politické názory mohou ještě vyslovit na veřejnosti a jaké si mají raději nechat pro sebe.

USA = Maják svobody? Ani omylem. Obyčejný Američan se bojí říct nahlas svůj názor, vyšlo najevo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

Think tank Cato Institute založený v 70. letech v USA upozornil na průzkum, v němž 62 procent Američanů uvedlo,  že se bojí veřejně vyjadřovat své politické názory. Část podporovatelů stávajícího prezidenta Donalda Trumpa se obává, že budou muset pro své názory čelit tlakům dárců Trumpova protikandidáta Joea Bidena, příznivci Joea Bidena se obávají téhož od dárců Donalda Trumpa a část lidí se obecně obává, že vysloví-li své politické názory nahlas, mohli by přijít o práci.

 „Téměř dvě třetiny – 62 % – Američanů tvrdí, že politické klima jim dnes brání v tom, aby říkali věci, kterým věří, protože ostatní by je mohli považovat za urážlivé. Podíl Američanů, kteří sáhli k autocenzuře od roku 2017, vzrostl o pár procentních bodů. Tehdy o ní hovořilo 58 procent Američanů,“ upozornil institut.

Strach mluvit roste napříč celou společností.

Ukazuje se, že je vlastně jedno, zda jde o příznivce dnes opozičních demokratů, vládnoucích republikánů nebo občanů, kteří nestraní ani jedné z těchto dvou partají. Vyjádřit nahlas své politické názory se obává 52 procent demokratů, 59 nezávislých a 77 procent republikánů.

Podle institutu však také stojí za pozornost, že 58 procent skalních liberálů má pocit, že mohou říci své názory nahlas a bez jakýchkoliv obav. To znamená, že 42 procent skalních liberálů se obává vyslovovat nahlas své politické názory. V roce 2017 to bylo jen 30 procent.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…