USA a Rusko jednaly o příměří v Černém moři. Došlo na „dráždivé“ otázky

24.03.2025 17:00 | Zprávy

V pondělí se v Saúdské Arábii setkali představitelé USA a Ruska, aby projednali možnost uzavření dohody o příměří v Černém moři. Toto jednání je vnímáno jako další krok k širší dohodě o příměří na Ukrajině. Jak ale uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, „obecně bude ještě třeba řešit spoustu a spoustu aspektů mírového procesu“. Ukrajina a Rusko mezitím nadále provádí letecké útoky, v noci na pondělí bylo zasaženo několik domů v Kyjevě, na druhé straně Moskva oznámila, že za poslední den sestřelila 227 ukrajinských bezpilotních letounů.

USA a Rusko jednaly o příměří v Černém moři. Došlo na „dráždivé“ otázky
Foto: YouTube/ CNBC
Popisek: Americká delegace při jednání s Rusy v Rijádu

Americký prezident Donald Trump nadále intenzivně usiluje o ukončení tříletého konfliktu na Ukrajině. Minulý týden hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Bílého domu je cílem aktuálních jednání v Saúdské Arábii dosažení námořního příměří v Černém moři, které by umožnilo bezpečný pohyb lodí v této strategické oblasti.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k jednáním uvedl, že hlavním tématem je „bezpečnost plavby“. Moskva je nespokojená s výsledky dohody z roku 2022 o černomořské plavbě a tvrdí, že nesplnila očekávání Ruska.

Ukrajina od roku 2022 způsobila ruské černomořské flotile značné škody, což vedlo Moskvu k přesunu některých plavidel ze základny na Krymu. Navzdory ruským útokům na ukrajinské přístavy Kyjev nadále vyváží obilí, železnou rudu a další komodity přes tři hlavní přístavy v Oděské oblasti. Přístav Mykolajiv však zůstává mimo provoz, což snižuje exportní kapacity Ukrajiny. Zelenskyj proto nedávno vyzval představitele EU, aby podpořili myšlenku příměří nejen na moři, ale i ve vzduchu.

Americkou delegaci vedli Andrew Peek, vrchní ředitel Rady pro národní bezpečnost, a Michael Anton, vysoký úředník ministerstva zahraničí. Rusko zastupovali Grigorij Karasin, bývalý diplomat a současný předseda zahraničního výboru horní komory parlamentu, a Sergej Beseda, poradce ředitele Federální bezpečnostní služby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Rusku věřím , Ukrajině ani slovo. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMiloš Černík 1 , 24.03.2025 18:06:08

|  16 |  0

Další články z rubriky

Čeští elfové. Co jsou zač a kdo je platí? Analytik se podíval blíže

9:51 Čeští elfové. Co jsou zač a kdo je platí? Analytik se podíval blíže

TÝDEN V MÉDIÍCH Nezodpovězená otázka, kdo platí České elfy a jejich boj s takzvanými dezinformacemi.…