Podle krátkého záznamu, který zveřejnil portál Pravda.sk Milan Uhrík během svého projevu o dezinformacích v europarlamentu reagoval na hlučnější europoslankyni, která vykřikovala ze svého místa. Její komentáře ho viditelně rozrušily, a tak v emocionálním gestu natáhl ruku směrem k ní, a pronesl: „Shut up, please“
Na videu lze vidět, že poslanci byli jeho výrazem zaskočeni. Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová zareagovala okamžitě. Po Uhríkově výroku upozornila, že takové vyjadřování je v Evropském parlamentu nepřípustné a že musí vypnout jeho mikrofon, čímž dala jasně dala najevo, že hrubé výrazy během projevu netoleruje.
Na incident upozornil média europoslanec za Progresivní Slovensko Ľudovít Ódor, který k němu přidal komentář. „Používání takových výrazů není v Evropském parlamentu běžné a poslanci byli viditelně v šoku z jeho hulvátství. Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová si takové chování nenechala líbit ani na vteřinu a okamžitě vypnula mikrofon,“ uvedl Ódor pro server Pravda.sk.
Závidíte Spojeným státům jejich prezidenta Donalda Trumpa?Anketa
V době, kdy se jazykové normy neustále vyvíjejí a probíhají diskuse o tom, co je v komunikaci přijatelné, se stále častěji objevuje otázka: Je fráze „Shut up“ opravdu tak nevhodná, nebo dokonce vulgární?
Americká autorka Maria Sanchezová ve svém článku zkoumá, zda by měla být tato fráze považována za neslušnou či zakázanou, zejména v prostředí škol. Upozorňuje, že i když „Shut up“ může být vnímáno jako hrubé, obecně se neřadí mezi sprostá nebo vysoce nevhodná slova. Záleží především na kontextu a vztahu mezi mluvčími.
„Tato fráze, která nabádá k mlčení, má složitou historii a různé konotace v závislosti na kontextu a vztahu mezi mluvčími. Ačkoli ‚shut up‘ může být někdy považováno za neslušné, obecně není ve školách považováno za vyloženě nadávku nebo vážně nepřijatelný výraz. Učitelé a administrátoři však mohou od jeho používání odrazovat, aby podpořili uctivější komunikaci,“ uvádí Sanchezová.
Pedagogové a odborníci na komunikaci se nicméně shodují, že i když nejde o sprosté slovo v pravém slova smyslu, jeho používání může být považováno za nezdvořilé nebo nevhodné. Proto je v některých prostředích, jako jsou školy či formální debaty, často odrazováno ve prospěch diplomatičtějšího vyjadřování.
Fráze „Shut up“ se běžně používá v každodenní konverzaci, ale její význam může záviset na kontextu. Doslovně znamená „přestaň mluvit“ nebo „buď zticha“ a slouží jako přímá žádost o ukončení řeči. Může tak být použita přátelsky mezi známými, jako příkaz ke ztišení hlučného prostředí, nebo dokonce jako pohrdavá poznámka odmítající názor druhého.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská