Úspěch Valenty a slováckých starostů: Babiš začal řešit EET pro spolky

20.04.2017 17:23 | Zprávy

V pražském Top Hotelu Praha se ve čtvrtek odpoledne konala konference Ministerstva financí a Finanční správy ČR s názvem Venkovské spolky a EET – otázky a odpovědi. Konference se zúčastnil ministr financí Andrej Babiš spolu s náměstkyní Alenou Schillerovou, účetní expertkou Miroslavou Nebuželskou a Jiřím Fojtíkem, ředitelem sekce metodiky a výkonu daní finanční správy. Odpoledne se konala panelová diskuse, které se zúčastnili zástupci ministerstva financí, obcí a spolků, zástupci odborné veřejnosti a podnikatelských asociací.

Úspěch Valenty a slováckých starostů: Babiš začal řešit EET pro spolky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přednáška ministra financí Andreje Babiše na Vysoké škole ekonomické na téma Fiskální a daňová politika

Konferenci EET pro venkovské spolky zahájil místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, který nedávno navštívil Vysočinu a další obce, kde se s problémem EET setkával. Ministr financí vnímá velký rozdíl mezi venkovem, malými obcemi a velkými městy a zde se často setkává s problémem, jak má fungovat EET v rámci malých spolků. „Jsem ale přesvědčen, že najdeme společné řešení, EET určitě funguje, podívejte se, kolik vzniklo nových firem právě v únoru před začátkem druhé vlny,“ dodal ministr.

Systému EET se zastala i náměstkyně Alena Schillerová. „Já se samozřejmě zastanu systému EET, ale je potřeba si uvědomit, že ten systém byl revoluční. My jsme ho tady měli mít už dávno, byli jsme poslední z V4, kteří ho neměli. Na vybudování systému na základě moderních technologií měla finanční správa pouze šest měsíců,“ uvedla Schillerová. „Zákon by neměl být dlouhý, složitý, a to zákon splňuje,“ dodala.

„My chceme slyšet vaše zkušenosti, názory a také chceme debatovat, aby se nikdo neunáhlil. Musíme vnímat určitý jev, který se zde objevil. A to spolky, které fungují a jejich činnost je bohulibá a nikdo nechce, aby přestaly fungovat. Ale na druhé straně se začínají objevovat trendy, které chtějí přeměnit podnikatelský sektor na ‚převlečené‘ spolky. Finanční správa musí rozlišit tato dvě odvětví,“ říká Schillerová.

Podle Schillerové je EET pro Českou republiku úplně nová zkušenost, z toho důvodu se samozřejmě objevují nejasnosti, a proto se konají tyto debaty a konference. Na dotazy je připravena i často obsazená informační linka, která odbavila přes 67 000 občanů. Objevily se mýty, jak to vůbec bude a co bude a nebude fungovat.

Dalším hostem byla Miroslava Nebuželská, auditorka, účetní expertka, poradkyně a členka Metodické rady pro neziskové organizace při svazu účetnictví, která vysvětlila rozdíl mezi hlavní a vedlejší činností podnikání spolků. A to právě z důvodu, aby bylo jasné, kdy EET je potřeba a kdy ne. EET je skutečně jenom pro podnikání, tedy pro tu hlavní. Ale co je podnikání a co není? V tom je právě ten největší problém. Neziskový sektor je v České republice velký, spolků je zde kolem 140 tisíc, takže řešení činností je velmi složité. Každý spolek je jiný a řeší to jiným způsobem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …