Mašínové na statku žili po staletí. V roce 1940 jej odbojář Mašín nechal přepsat na své nezletilé děti. Později statek zabrali komunisté. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože Ctirad a Josef se do Česka nevrátili - zůstali ve Spojených státech. Kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům leží nemovitost ladem.
V roce 2012 se Zdena Mašínová pokusila vyřešit situaci podáním žaloby k Okresnímu soudu v Kolíně. Domáhala se zrušení takzvané postupní smlouvy, na jejímž základě kdysi statek přešel z otce na děti. Dále měla žaloba vést k určení, že ke dni své smrti byl její otec stále majitelem statku.
Okresní soud v Kolíně ale žalobu z procesních důvodů zamítl kvůli tomu, že o určení vlastnictví požádala jen Mašínová - tedy pouze jeden z více dědiců. Verdikt postupně potvrdil jak Krajský soud v Praze, tak Nejvyšší soud. Mašínová v ústavní stížnosti uvedla, že její bratři s podáním žaloby předem souhlasili, ale nechtěli se soudního řízení v Česku účastnit.
Josef Mašín mladší dosud žije v USA, Ctirad tam zemřel v srpnu 2011. Jejich skupina v roce 1953 zabila při útěku na Západ šest lidí z ozbrojených složek státu. Kritici jim vyčítají zejména zastřelení ozbrojeného pokladníka a usmrcení příslušníka SNB omámeného chloroformem. Názory na odbojovou skupinu bratří Mašínů se dodnes různí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk