Utrpení ČT v Číně: Štáb hlídali policisté. Prý to bylo zlé

03.01.2022 9:32 | Zprávy

Je tu další rok a s ním poněkud netradičně i další olympiáda. Sportovní fanoušci se mohou po loňském zápolení na letních olympijských hrách v Tokiu těšit na klání v zimních sportech v Pekingu. Závody ale diváci většinou uvidí jen v televizi. Čínští komunisté kvůli covidu významně omezili přístup fanoušků na stadiony. Ale nejen to. Česká televize prozradila, že se při pokusu natočit reportáž o blížící se olympiádě musela potýkat s šikanou ze strany komunistických úřadů.

Utrpení ČT v Číně: Štáb hlídali policisté. Prý to bylo zlé
Foto: Pixabay
Popisek: Čína

V roce 2022 se sportovní fandové mohou těšit na další olympijské hry. Po tom, co musely být kvůli pandemii covidu odloženy letní olympijské hry v Tokiu z roku 2020 na rok 2021 nemusí sportovní nadšenci čekat na další sportovní klání pod slavnými pěti kruhy celé dva roky. Olympiáda v Pekingu odstartuje již na počátku února tohoto roku.

Vláda v nejlidnatější komunistické zemi světa také plánuje zavést proticovidová opatření. V Japonsku hry proběhly bez diváků. V Číně se na tribuny nedostanou zahraniční návštěvníci. Mnoha lidem tak budou muset stačit záběry z televizních kamer.

A tady by mohl nastat problém.

Česká televize informovala, že když chtěla natočit reportáž o blížící se olympiádě, musela se potýkat s šikanou ze strany čínských úřadů.

„V zimním středisku Čchung-li je již připravena olympijská vesnice. Natáčení zázemí, v jiných zemích a před jinými olympiádami naprosto běžné, je zde ale nemožné. Během několika minut zastavil štáb ČT muž v civilu. Aniž by se identifikoval, bránil v práci a zastrašoval čínské spolupracovníky České televize. Uniformovaní policisté přihlíželi zpovzdálí. Jejich vůz štáb sledoval po celou dobu pohybu v Čchung-li. Řidiči nepřetržitě zvonil telefon. Pracovnice místního úřadu propagandy naléhala, aby prozradil, kde štáb je a co dělá,“ popisuje situaci veřejnoprávní televize.

Zpravodajka ČT v Číně Barbora Šámalová také prozradila, že v hotelu, kde pobývá, permanentně hlídkují 3 policisté a sledují štáb, dokud neopustí hranice okresu.

Podobnou zkušenost udělali i zpravodajové s dalších zemí a Mezinárodní olympijský výbor už se obrátil na čínské úřady se žádostí, aby se chovaly vstřícněji. Bude však jen na čínských komunistech, na kolik vezmou prosbu MOV v potaz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…