Uvědomuje si Trump, co spáchal? Ten zabitý generál je mnohem významnější než nějaký bin Ládin. Expert Šándor očekává těžkou odvetu

04.01.2020 6:26 | Zprávy

Bezpečnostní poradce Andor Šándor a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se vyjádřili k pátečnímu leteckému útoku amerických sil. Při něm byl usmrcen velitel íránských elitních jednotek Kásim Sulejmání. Dá se předpokládat, že tento incident nezůstane bez odezvy.

Uvědomuje si Trump, co spáchal? Ten zabitý generál je mnohem významnější než nějaký bin Ládin. Expert Šándor očekává těžkou odvetu
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Generál Andor Šándor v Ostravě

„Když dal Napoleon zabít vévodu d´Enghiena za zradu, kdosi prohlásil: ‚Bylo to horší než zločin, byla to chyba.‘ Obávám se, že stejné chyby se dopustil Trump, když nechal zabít íránského generála Sulejmáního. Jde o podstatně větší a významnější figuru než byl bin Ládin či Bagdádí, který měl velmi blízko k duchovnímu vůdci Chameneímu a měl ‚pod palcem‘ velkou část Blízkého východu ovládaného Teheránem, který si nemůže dovolit nic neudělat jako odvetu. Destabilizace regionu dále pokračuje,“ uvedl k tomu Šándor.

„Primární je pro nás v této fázi bezpečnost vyslaných českých pracovníků v Iráku, včetně diplomatické mise, vojáků a policistů. Letecké údery USA v Iráku vnímám jako mimořádný krok v komplikované situaci. O vině lidí by měly rozhodovat soudy, ale nejsem vojenský taktik. Tak jako vyvolal akci útok na základu a ambasádu, nezůstane bez odezvy ani cílené zabití armádního důstojníka. Situace na Blízkém východě se bohužel dál komplikuje. Ohroženy jsou mj. i křehké úspěchy v boji proti Islámskému státu a mezinárodnímu terorismu jako takovému," poznamenal ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Kásim Sulejmání, velitel íránských elitních jednotek, zemřel po vzdušném útoku amerických sil na vojenský konvoj. Agentura Sulejmáního označila za hlavního architekta snah rozšiřování íránského vlivu na Blízkém východě a předpokládá, že jeho zabití notně zvýší napětí mezi USA a Íránem. Útok by mohl ovlivnit především americké spojence v regionu – Izrael a Saúdskou Arábii. Během útoku zemřel také velitel iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis.

Íránský duchovní vůdce Sajjid Alí Chameneí už Američanům pohrozil „tvrdou pomstou“.

Demokratický senátor Chris Murphy si v této souvislosti položil otázku, zda Trump udělal dobře, když bez souhlasu Kongresu nechal provést akci, která vyústila v zabití tak důležitého Íránce, že to Spojené státy může zatáhnout do další války.

Napětí v regionu zvyšují také útoky Iráčanů na americkou ambasádu v Bagdádu. Místní lidé ambasádu dokonce zapálili a agentura AFP oznámila, že vláda Spojených států amerických občanům doporučila neprodleně opustit Irák.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …