Gocál uvedl, že každá léčba má svá pro a proti a u všech léků byly doposud dělány studie, které zkoumaly jak účinnost, tak nežádoucí účinky. A to nejméně 8 let nebo i déle. „Aby se zjistil jejich efekt, ale také aby nedošlo k větším škodám než užitku,“ objasnil a dodal, že u vakcín na SARS-CoV-2 k tomu nedošlo, a to proto, protože nejdříve panovaly obavy, že smrtnost covidu-19 bude stejná jako u prvního SARS, tedy v řádu deseti až dvaceti procent. Proto byly vakcíny schváleny v nouzovém režimu.
Podotkl, že zaslali dotaz společnosti Pfizer, zda je schopna sdělit nežádoucí účinky. A ta odpověděla, že první studie budou dokončeny v roce 2023. Gocál řekl, vakcíny jsou tedy stále schváleny v nouzovém režimu, studie budou prý u Pfizeru a Moderny dokončeny na konci roku 2023. Podle něho je otázkou lékařské etiky lidem o nežádoucích účincích říct. Krátkodobé jsou už částečně známy z dat z Izraele či z Velké Británie a USA. Například v americkém systému VAERS, který shromažďuje data o negativních reakcích na vakcíny. „Jenom ve VAERS bylo do konce července hlášeno jenom asi 5000 závažných onemocnění nervové paralýzy, které jsou velice vážné, s nutností hospitalizace, některé končí i smrtí,“ uvedl a dodal, že se jedná o oficiálně zjištěné a dohledatelné informace.
Zmínil také prohlášení CDC k zánětům srdečního svalu u mladých lidí. „Došli k závěru, a to je přímo sdělení CDC, že u očkovaných mladých lidí dochází k pětkrát většímu riziku toho, že dostanou tento zánět srdečního svalu, než že jako neočkovaní dostanou covid, že budou hospitalizováni. A teď si představte toho dvacetiletého člověka, který dostane tu očkovací látku, a nemusí mít nutně těžký průběh zánětu srdečního svalu, může mít lehký průběh. Ale bude to sportovec, půjde běhat, nebo bude po nějakém alkoholickém zátahu, kdy dojde k rozvratu minerálů, hořčíku, draslíku a v té chvíli může dojít k velice závažným komplikacím právě u tohoto zánětu, o kterém vlastně on v tuto chvíli neví,“ varoval internista. A dodal, že je opravdu třeba porovnat účinky u všech skupin, zda účinky převažují nad možnými negativními efekty. Zdůraznil, že se jedná o oficiálně zjištěná data, tedy pokud ho někdo nařkne z šíření dezinformací, je připraven se bránit i soudní cestou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas