Jedná se například o Olomoucké tvarůžky, české pivo, Všestarskou cibuli nebo Hořické trubičky. Poslanecký klub ELS se proto rozhodl zdůraznit podstatu ochranných známek Evropské unie a zároveň vyzdvihl opatření, která již chrání nejen české výrobky, ale současně české spotřebitele.
Evropský parlament prosadil v posledních čtyřech letech nové předpisy pro označení potravin, které umožňují lepší výběr jídla. Třeba údaj o původu potraviny nebo povinnost uvést na obalu alergeny. Tyto informace spolu s kulturním programem přilákaly na náměstí v Kolíně zhruba dvě stovky lidí.
Autor fotografie: Zuzana Koulová
V Kolíně Unii chválili, část politiků by s nimi nesouhlasila
Mohli se s výrobky seznámit, ale také zhlédnout kuchařskou show známého kuchaře Jaroslava Sapíka nebo si poslechnout zpěváka Petra Koláře. Akce měla vyzdvihnout i důležitost květnových voleb do Evropského parlamentu také pro další zásluhy z Bruselu, jako usnadnění podnikání nebo schválení zákonů pro zlepšení životního prostřední i vzdělávání mladé generace.
Některé politické strany v České republice se však dlouhodobě ohrazují proti omezování z Evropské unie. Příkladem je Strana svobodných občanů, která kritizuje nejen společnou měnu euro, jenž podle ní přinesla pouze problémy, ale také nesmyslné zásahy týkající se právě potravin.
Svobodní připomínají rum i pomazánkové máslo
Jako jeden z mnoha příkladů uvádějí tuzemský rum, který Unie zakazuje označovat jako rum, protože není z cukrové třtiny. Podle lídra Svobodných Petra Macha jde o rum, který se nesmí jmenovat rum. Znovu připomínají zákaz pojmenování „pomazánkové máslo“ a další. Svobodní zahájili volební kampaň Zakázanou snídaní, kde servírovali jednotlivě balené pečivo nebo právě pomazánkové máslo a chtěli upozornit na regulaci potravin spojenou s přílišnou byrokracií a vysokými náklady.
S kritikou Evropské unie nyní přichází také občanští demokraté. Do nadcházejících voleb míří s hlasitým protestem proti euru jako společné měně. Také podle posledního průzkumu společnosti STEM se názor Čechů na fungování EU zhoršuje a pouze 27 procent lidí si myslí, že je efektivní.
Členství v EU naopak podporuje jak hnutí ANO Andreje Babiše či ČSSD, tak TOP 09. Ta tvrdí, že se nám díky členství žije lépe, přišly s ním peníze a nakupujeme za nižší ceny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová