Na okraj jednání se ve středu uskuteční neformální oběd se šéfy diplomacií Ukrajiny Dmytrem Kulebou, Moldavska Nicolaem Popeskem a Gruzie Iljou Darčiašvilim. Vyplývá to z informací na webu českého předsednictví. Kulebu v úterý přijme předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Zasedání ministrů zahraničí tradičně navazuje na jednání ministrů obrany zemí EU, které je v plánu v pondělí a úterý. Oba summity spojuje téma ruské agrese na Ukrajině a jejích dopadů na bezpečnost evropské sedmadvacítky.
Šéfové diplomacií se budou zabývat globálními důsledky ruské invaze, ale také dalšími sankcemi vůči zemi, která v únoru napadla Ukrajinu. Státy EU už přijaly sedm balíků sankcí, poslední sada postihů byla schválena v červenci. Týkala se zákazu dovozu ruského zlata a omezení vývozu produktů, které mohou být využitelné pro vojenské účely. Rozšířily se též postihy proti největší ruské bance Sberbank. Na sankční seznam přibylo i na pět desítek ruských občanů a několik firem.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) už dříve hovořil o tom, že na zasedání šéfů evropských diplomacií chce otevřít téma plošného pozastavení vydávání krátkodobých schengenských víz pro ruské občany.
K omezení vstupu Rusů na své území přikročila řada evropských zemí. Lotyšsko, Litva, Polsko nebo Česko omezily vydávání turistických víz a v Estonsku začal minulý týden platit zákaz vstupu pro ruské občany s schengenskými vízy vydanými Estonskem. Proti plošnému zastavení ale vystoupil například německý kancléř Olaf Scholz, podle kterého je důležité neztěžovat odpůrcům Kremlu možnost uprchnout z Ruska.
Ministři ve středu projednají také evropskou perspektivu Ukrajiny, Moldavska a Gruzie a budoucnost Východního partnerství. V úterý budou hovořit o vztazích mezi EU a Afrikou. Jednání se dotknou budoucnosti evropské výcvikové mise v Mali a dalšího unijního působení v regionu. Zabývat se politici budou také otázkami spojenými s bojem s ruskými dezinformacemi a posílením kontaktů se zeměmi v Africe.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.