Začátek nejnovějšího dílu odstartoval skutečně ve velkém: „Vítejte u týdne s Jaromírem Soukupem. A u třiceti let s Miroslavem Kalouskem,“ rýpl si za smíchu publika Jaromír Soukup. Dále přidal známou fotku z Českých Budějovic, kde Kalousek nedávno řečnil zcela opuštěn, jak by se mohlo zdát. Fotka ale dokumentovala místo ještě před začátkem akce – na skutečný Kalouskův projev přišly desítky lidí. „Strašný dav lidí. Budějovice se úplně zastavily, Budvar kvůli té Kalouskově akci stopnul výrobu a kapři vyskakovali z přilehlých jihočeských rybníků. My jsme si dali práci spočítat ono početné publikum, je to přesně 56 lidí čili úplně všichni voliči TOP 09 v Jihočeském kraji,“ glosoval dění Soukup.
„Víte, co mi ta fotka připomíná?“ zeptal se následně diváků Soukup. „Tohle je politický comeback Miroslava Sládka při nedávných oslavách prvního máje. Na této fotce jednoho fotografa, dvou kolemjdoucích, tří holubů a dvou housenek, dělá předvolební kampaň. Ale zatímco Sládek je dávno politická mrtvola, Kalousek se pořád drží. Je to svým způsobem fascinující fenomén, myslím ten Kalousek. Kluk, jehož nesmrtelnost si nezadá s Lordem Voldemortem. Sice nastoupil svoji politickou dráhu v devadesátkách stejně jako Sládek, jenže pořád žije. I když ta náměstí zrovna neplní. A veškerý svůj program postavil na nenávisti k Andreji Babišovi, což je efektivní asi jako opravy dálnice D1 za posledních deset let,“ nešetřil expředsedu druhé nejmenší sněmovní strany Soukup.
„Naopak Babiš si zase kampaň postavil na Miroslavu Kalouskovi. Přičemž tak činí dál a funguje to výborně,“ vysvětlil vztah obou politiků Soukup. Připomněl také, že Babišovu protikalouskovskou kampaň dělají právě ti samí lidé, kteří dříve pracovali na kampani pro Karla Schwarzenberga, Kalouskova souputníka z TOP 09.
Miroslav Kalousek ale podle Soukupa ještě neřekl v politice poslední slovo. Bude totiž vším, co si lidé budou přát. Připomněl například Kalouskovu účast na pochodu za Tibet. „Miroslav Kalousek byl v životě snad úplně vším, až se z něj nakonec stal Václav Havel, který chodí na demonstrace za svobodný Tibet a bleje na úplně všechny, i na komunisty,“ pokračoval Soukup. Podle něj si ale všechna tato vystoupení musí dát člověk do kontextu osoby Miroslava Kalouska, z jehož strany jde o čistý kalkul. Připomíná Kalouskovu protičínskou politiku v souvislosti s tím, jak Kalousek v roli ministra financí prodával do Číny mimo jiné i dlouhé palné zbraně. „Momentálně je z Kalouska jedna z nejhlasitějších hlásných trub proti Číně. Ve skutečnosti spíše takový hlásný trouba, Mirda Kalousek,“ dodal ironicky Soukup.
Anabáze s Čínou podle Soukupa dokládá Kalouskův oportunismus. Kalousek ucítil možnost zalíbit se pražské kavárně, jindy však příliš oblíbený není, rozhodne-li se vyjít mezi prosté občany. Například proti komunistům reálně nikdy nic neudělal. Před dvanácti lety přitom kývnul na účast ve vládě právě s komunisty. Nyní ze sebe ale podle Soukupa dělá Václava Havla a ohání se svobodným Tibetem a estébákem Babišem. Kalousek tehdy svým lidoveckým spolupracovníkům poslal SMSku ve znění: „Asi se ze mě pozvracíte, ale musím to udělat.“ Soukup to glosoval: „Představa, že se lidovci pozvrací kvůli tomu, že budou u další vlády, je fakt směšná.“ Morální profil Miroslava Kalouska je podle Soukupa někde na úrovni morálního profilu Rumburaka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mak