VIDEO Profesor Peter Staněk: Do roku 2030 zanikne až 60 procent pracovních míst

06.06.2016 13:51 | Zprávy

O čtvrté průmyslové revoluci a jejím vlivu na budoucí vývoj ekonomiky pohovořil v Ekonomickém ústavu SAV v Bratislavě Peter Staněk. A že to jsou závěry vskutku překvapivé. Video s jeho vystoupením je možné zhlédnout na serveru YouTube.

VIDEO Profesor Peter Staněk: Do roku 2030 zanikne až 60 procent pracovních míst
Foto: pixabay.com
Popisek: Výroba automobilů - ilustrační foto

„Těch děsivých problémů už bylo tolik, že nelze nic víc dodat,“ sdělil úvodem Staněk. Ve čtvrté průmyslové revoluci podle něj došlo ke spojení technologických změn, ale zároveň je skokovým hodnotovým posunem, jenž „hází společnost někam jinam“. Následně zmínil subdodávky, offshore a outsourcing jako novinky doby. Za novinku považuje také 3D tisk.

Celé video ZDE.

„Zákazník dnes nechce masový produkt, ale individualizovaný produkt,“ uvedl následně Staněk. 

Analýza podle něj zároveň ukázala, že do roku 2030 zmizí čtyřicet až šedesát procent pracovních míst a dnešních profesí. „Žádných dvacet třicet let daleké budoucnosti, ale velmi rychle,“ řekl Staněk.

Evropská unie podle něj také přijímá podmínky, aby ochránila pracovníky před neustálou prací, jež se rozmáhá. Miliony lidí podle Staňka pracují neustále, i po pracovní době. „Je tu faktor nejistoty,“ dodal. „Kolik výrobků se vyrobí a následně zničí? Ale to je přeci jedno, v HDP to je. Všechnu černou ekonomiku zahrnujete do HDP, i prostitutky,“ rozčílil se Staněk. 

K největším investicím dochází v oblasti alternativních zdrojů, podotkl také Staněk. Zmínil se rovněž o globálním oteplování, kdy bude čím dál častěji docházet k dlouhým suchům i přívalovým dešťům. 

Společnost dle něj zavaluje nová generace, takzvaná miléniová, která preferuje singles. „Nechce nic vlastnit, chce jen užívat. Nechce udržovat kontinuitu generačního přenosu. Vzniká úplně nová struktura společnosti,“ myslí si. Mladá generace, jež nemá perspektivu, poté dle jeho názoru migruje. Varoval i předtím, že tato miléniová generace hojně využívá sdílení majetku. „Umíte si představit, že tím pádem je potřeba zhruba jen třetina výroby?“ řekl Staněk.

„Vládnou iracionální motivy chování, nelogičnost,“ varoval také Staněk před tím, že dochází k rozvoji umělé inteligence, jež potřebuje ke svému rozvoji logiku. „Který člověk je nejovladatelnější? Ten, který nemyslí a má dluhy,“ podotkl k současnému stavu Staněk. „Co s volným časem a co je smyslem života?“ otázal se také Staněk. 

Čtvrtá průmyslová revoluce je podle něj největším zlomem. „Je na člověku, aby dostál pojmu homo sapiens. Je ještě možný výklad homo debilicus. Rozdíl mezi těmito pojmy nechávám na ctěném publiku,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi, braňte si hotovost, vyzývá Švihlíková. Světová ekonomika se mění

20:40 Češi, braňte si hotovost, vyzývá Švihlíková. Světová ekonomika se mění

Ilona Švihlíková, známá česká ekonomka, vyhlíží ve světové ekonomice velkou věc. Nástroj, s nímž lze…