Uskupení Liga Libe se dlouhodobě snaží o to, aby legislativa Evropské unie neomezovala české držitele zbraní, kteří splňují všechny přísné české legislativní požadavky a zbraň drží legálně. Zástupci Ligy usilovali o tom, aby se právo držet zbraň a bránit s ním v nezbytném případě svůj či jiný lidský život ocitlo v ústavě. Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) opakovaně vystupoval proti tomuto záměru a prozatím se zdá, že vyhrává.
V zeleném salonku Kolowratského paláce, v místě, kde v září 1938 zdrcená československá vláda přijala mnichovskou dohodu, stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury jednala o zakotvení práva džet zbraň přímo do základního zákona státu. A jak doporučoval předseda této komise senátor Dienstbier, většina členů se postavila proti uvedenému záměru.
„Trochu symbolické, neb zrovna zde, právě v této místnosti, byl kdysi přijat naší tehdejší vládou diktát vyplývající z mnichovské dohody... prostě i když zde naši zastánci bojovali jako lvi, hlasování pro Dienstbierův návrh cílený proti ‚ústavnímu právu na obranu se zbraní‘ byl přijat (sedm hlasů pro, pět proti).
Představitelé Ligy doplnili, že pro návrh hlasovali kromě samotného Dienstbiera, jemuž za obvod Kladno končí mandát letos, také Milan Štěch, kterému mandát vyprší v roce 2024, Zdeněk Papoušek zvolený za Brno, jemuž končí mandát letos, Marek Hilšer s mandátem do roku 2024, lidovecká senátorka Šárka Jelínková s mandátem do roku 2022 a nestranička Miluše Horská, které vyprší mandát v roce 2024. Hasování se směli účastnit také lidé, kteří nemají mandát senátora, ale protože nejde o politiky, představitelé Ligy je z výčtu hlasujících vynechali.
Liga Libe však nehází flintu do žita a hlásí, že k zásadnímu senátnímu hlasování dojde až 30. ledna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp