Bývalý diplomat Petr Drulák a bezpečnostní expert Jaroslav Štefec na veřejné besedě diskutovali o válce na Ukrajině a roli Spojených států. Debata se konala v kontextu knihy Válka na Ukrajině a eurasijský světový řád od Glenna Diesena, která se zaměřuje na vnitropolitický vývoj Ukrajiny od 90. let 20. století do současnosti. Kniha rovněž analyzuje dosavadní průběh rusko-ukrajinského konfliktu v širším geopolitickém kontextu.
Petra Druláka v knize Glenna Diesena zaujala zejména interpretace role ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Připomíná, že Zelenskyj vyhrál volby na programu míru, kdy voličům sliboval dohodu s Ruskem. Zelenskyj ale nebyl schopen tento plán realizovat, protože nemá kontrolu nad státem, i když je prezidentem v systému, kde má hlava státu tradičně silné postavení. „Je velmi podstatné to, že on nemá kontrolu nad tím státem. Skutečnou moc na Ukrajině měly milice. Patří mezi ně i pluk Azov a další,“ vysvětluje Drulák.
A k milicím dodává: „To jsou lidé, kteří mají skutečně velmi jasnou ideologickou linii. Lidé, pro něž Bandera a další jsou nesporní hrdinové, a těmto lidem říkal, že by se mělo začít jednat s Ruskem. A oni řekli: Jestli tohle budeš zkoušet, my tě pověsíme. Takhle to řekli. To není metafora. Diesen to tam cituje. Cituje, kdy tato slova padla,“ poukazuje Drulák s tím, že Zelenského selhání je, že s tím nebojoval a podřídil se.
Ukrajinská suverenita pod vlivem Západu

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská