„NATO se blíží k přelomovému okamžiku,“ napsal maďarský premiér Viktor Orbán v blogu pro server Newsweek. „Je třeba si uvědomit, že nejúspěšnější vojenská aliance v dějinách světa vznikla jako mírový projekt a její budoucí úspěch závisí na schopnosti udržet mír. Dnes je však místo míru na pořadu dne snaha o válku; místo obrany je to útok,“ shrnul situaci s tím, že tento vývoj je v rozporu se základními hodnotami Severoatlantické aliance a současným úkolem by tak mělo být zachování aliance coby mírového projektu.
Orbán zdůraznil, že vstup Maďarska do NATO v roce 1999 byl poprvé po staletích dobrovolným členstvím v jakékoli vojenské alianci, což bylo významné jak z hlediska historie, tak z hlediska přirozené touhy Maďarska vymanit se ze sovětské nadvlády a připojit se k Západu. NATO Maďaři vnímali jako záruku míru a obrany, což bylo v souladu s maďarskými historickými zkušenostmi a touhou po míru.
„Kromě naší přirozené touhy vymanit se ze sovětské nadvlády a připojit se k Západu nás k NATO přitahoval zvláštní faktor: konečně jsme vstupovali do vojenské aliance, která se zavázala nevést válku, ale udržovat mír, ne k útočné expanzi, ale k obraně sebe sama i sebe navzájem. Z maďarského pohledu jsme si nemohli přát nic lepšího,“ napsal Orbán.
Orbán připomněl slova amerického prezidenta Harryho S. Trumana, která zdůrazňovala obranný charakter NATO a jeho úlohu v zajištění míru a bezpečnosti: „Doufáme, že tímto paktem vytvoříme štít proti agresi a strachu z agrese – ochranný val, který nám umožní věnovat se skutečným záležitostem vlády a společnosti, tedy dosažení plnějšího a šťastnějšího života pro všechny naše občany."
„Maďarsko udělalo vše pro to, aby zvýšilo svou sílu, prokázalo své odhodlání a získalo zkušenosti s udržováním míru,“ popsal Orbán, že Maďarsko aktivně plní své závazky vůči alianci a jejím mírovým cílům. Maďarsko se podílelo na několika misích NATO, například v Afghánistánu a Kosovu, a také poskytuje protivzdušnou obranu pro Slovensko, Slovinsko a pobaltské státy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová