Policie chce vytvořit Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod niž by měly spadat Šlachtův Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. ÚOOZ ale po dnešním jednání s vedením policie oznámil, že Šlachta s tím nesouhlasí, a v následujících dnech proto požádá o uvolnění ze služebního poměru. Odchod oznámil i Šlachtův náměstek Stanislav Růžička a někteří vedoucí odborů a expozitur.
Vedení ÚOOZ napsalo Chovancovi dopis: Nedůvěřujeme tomu
Organizační změna, která má začít v červenci, je podle ÚOOZ nelogická a ohrožuje práci policie. "Nedůvěřujeme celému tomuto konceptu a nedůvěřujeme vedení Policie ČR, že tyto záměry jsou vedeny čistě snahou o zlepšení a zkvalitnění práce na poli boje s organizovaným zločinem," napsalo širší vedení útvaru v otevřeném dopise Chovancovi. Je připraveno předložit alternativní způsoby řešení.
"Nerozumím kroku plukovníka Šlachty, jenž ani nepočkal na finální rozhodnutí o reorganizaci. Mrzí mne to. Je to zjevně politické gesto," napsal na twitteru Chovanec. "Jestli se rozhodl odejít z policie, tak mě to mrzí, oficiálně tak neučinil," komentoval Šlachtovo oznámení policejní prezident Tomáš Tuhý.
Babiš: Zvážíme setrvání ve vládě
Už dřívější oznámení změn v policii kvůli vzniku centrály vyvolalo spory ve vládě. Po dnešním kroku Šlachty se střet, hlavně mezi ANO a ČSSD, ještě vyostřil. Babiš obvinil Chovance z destabilizace policie. "Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, fakticky končí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády," řekl serveru Aktuálně.cz. "V ANO se poradíme, jestli chceme být v takové vládě," doplnil.
Ministr vnitra označil výroky členů ANO za útok na nezávislost policie. Babiše obvinil, že vede prostřednictvím svých médií dezinformační politickou kampaň. O chystané reorganizaci a možném odchodu Šlachty totiž jako první informovaly Lidové noviny, které patří pod Babišovo vydavatelství Mafra. Deník spekuloval, že cílem reorganizace je právě zbavit se Šlachty. Policejní prezident Tuhý to ale popřel. "Počítal jsem s ním na podstatné místo i do nové organizační struktury," sdělil.
Spory kvůli Šlachtově odchodu mírní opoziční politici. "Toto prostě beru na vědomí, pánové se rozhodli a odcházejí a já se domnívám, že politici by k tomu měli být zdrženliví," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle předsedy ODS Petra Fialy nemůže stát bezpečnost a vymáhání práva na jednotlivcích, ale na policii jako celku.
Bradáčová a Ištvan vypustili kritické komentáře
Kromě politiků jsou však znepokojeni možnou rezignací Šlachty i státní zástupci. "Naplnily se mé obavy, že špatně komunikovaná reforma může vést k odchodu zkušených a slušných policistů," řekl serveru Lidovky.cznejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Vrchní pražská státní zástupkyně Lenka Bradáčová prohlásila, že bylo silově zasaženo do policie. "Odchází čestný člověk a s ním čestní lidé a všichni nyní vidí, kteří lidé tam zůstávají," řekl Aktuálně.cz olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
Zda Chovanec reorganizaci podepíše, se rozhodne na základě analýzy, jejíž výsledky bude mít ministr zřejmě v pátek. Pokud by ukázaly, že změny ovlivní otevřené kauzy, tak by se podle Chovance musely plány přepracovat či odložit. Ministr si to ale nemyslí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes řekl, že změny v policii jsou v kompetenci jejího prezidenta a ministra vnitra. Na žádost ANO však kvůli reorganizaci svolá příští středu koaliční dohodovací řízení, ačkoli podle Sobotky těžko mohou padnout argumenty, které koalice ještě neprobrala. I podle šéfa koaličních lidovců Pavla Bělobrádka není na místě vést dohodovací řízení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk