Vejce do Česka proudí i z „nakažených“ zemí. Za překvapivou cenu

17.04.2025 9:52 | Analýza

V žádné ze zemí Evropské unie (EU) i Evropského hospodářského prostoru (EHP) nezdražují vejce tak jako v Česku před Velikonocemi. Paradoxně navíc – kromě toho, že jejich ceny u nás rostou rychleji než v zemích, které byly nejvíce zasaženy ptačí chřipkou – se rovněž namísto vajec z našich chovů objevují na pultech právě ty z míst, kde s nákazou bojují. A výjimkou aktuálně v obchodech nejsou ani vejce od exotičtějších dodavatelů. Mimo těch z Polska, Lotyšska a Ukrajiny si koledníci domů letos mohou odnést i vejce snesené slepicemi ve Finsku či ve Španělsku. Prodané však budou za české ceny.

Vejce do Česka proudí i z „nakažených“ zemí. Za překvapivou cenu
Foto: Václav Fiala
Popisek: Vejce

Vejce v posledních měsících zdražují v mnoha zemích po celém světě. Problémy přetrvávají již od druhé poloviny loňského roku, kdy začala zdražovat vejce v mnoha zemích kvůli propuknutí ptačí chřipky a následným likvidacím mnoha chovů. Situace byla značně kritická i za oceánem a nedostatku vajec, tlačící ceny nahoru, čelily ve velkém Spojené státy. 
 
Problém se šířením ptačí chřipky aktuálně stále řeší část Evropy a nejhůře postiženými zeměmi jsou Polsko, Maďarsko a Francie. Agrární analytik Petr Havel pro ParlamentníListy.cz ovšem už dříve shrnul, že to není zdaleka jediné, co trh s vejci aktuálně citelně nalomilo. 
 
Nejde totiž jen o šok vyvolaný šířením nákazy. Podle agrárního analytika do cenotvorby vstupuje též „zelený lobbistický tlak“ na snížení spotřeby potravin živočišného původu. „Jak na evropské, tak na tuzemské úrovni pod tímto tlakem živočišná produkce mírně klesá. Část chovatelů a producentů vajec a mléka buďto snižuje stavy zvířat, anebo opouští tento trh. Není to zatím nikterak dynamický vývoj, ale děje se to,“ upozornil Havel, co způsobuje setrvalý tlak na růst cen u potravin živočišného původu.
 

Specificky v Česku však zdražování vajec překonává všechny ostatní státy. Nejnovější data Eurostatu ukázala, že zatímco celkově ceny v březnu v Česku rostly meziročně jen lehce nadprůměrně oproti ostatním státům EU (ceny se u nás zvýšily dle měření Eurostatu o 2,7 %, zatímco průměrně v EU o 2,5 %) u potravin jsme se opět umístili mezi trojicí unijních zemí, kde se zdražovalo nejvíce (až o 6,1 %). A v případě vajec jsme pak na špici Evropy. 
 
 
Ani v zdaleka nejpostiženějších zemích ptačí chřipkou totiž vejce nezdražila takovým tempem, jako se tomu děje v Česku před Velikonocemi. Nejenže jsme v růstu cen vajec překonali všechny země Evropské unie (EU) i Evropského hospodářského prostoru (EHP), ale ještě navíc se značným náskokem.
 
 
O nepříliš chvályhodné prvenství v tempu zdražování vajec se již několik měsíců Česko přetahuje se Slovenskem a Maďarskem. V březnu už ale o „přetahování“ nemůže být řeč, jelikož u nás dle Eurostatu meziročně vejce podražila o 46 %, kdežto na Slovensku o 29,8 % a o 26,1 % v Maďarsku, což je znatelný rozdíl. V rámci EU pak zdražení vajec meziročně v březnu bylo 6,7 %. Ceny tedy u nás rostly sedmkrát rychleji, než byl celkový průměr ve zbytku unie. 
 
 
Na české koledníky už nečekají jen vejce z Polska a Ukrajiny
 

Paradoxní navíc je, že nejenže v sousedním Polsku, potýkajícím se šířící se ptačí chřipkou, nezdražují vejce takovým tempem jako v Česku, ale ještě navíc dochází k tomu, že polská vejce proudí ve velkém i na pulty českých obchodů, kde jsou nabízeny častokrát levněji, než ty z českých chovů, jež žádné srovnatelné krizi čelit nemusely. 
 
Vejce k nám proudí z Polska, které čelí značné krizi kvůli šíření ptačí chřipky mezi tamními chovy a Evropská unie v minulém týdnu vzhledem k vážnosti situace dokonce zamýšlela výrazná opatření. Polský deník Gazeta Wyborcza minulý čtvrtek informoval, že Evropská komise chce kvůli ptačí chřipce zakázat vývoz drůbeže z Polska, z čehož však podle tiskové agentury PAP nakonec prozatím sešlo.
 
Agentura Reuters upozornila, že ve stavu, kdy bylo za poslední dva měsíce v Polsku potvrzeno 73 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky, Evropská komise zamýšlela mimořádná opatření k zastavení jejího šíření. Polská vláda se posléze snažila Brusel přesvědčit, aby na zemi neuvalil celounijní omezení, což se jí prozatím povedlo a v úterý nakonec Varšava od Evropské komise dostala svolení nadále řešit problém podle svého plánu.
 

 
Ani tato situace v sousední zemi přitom nevyvolává takový tlak na ceny jako u nás, kde takovouto kritickou situaci neřešíme. Ba co více, do regálů českých obchodů proudí polská vejce častokrát za nižší ceny, než za jakou jsou v supermarketech nabízena ta česká a doplňují je i další ze vskutku „exotických“ destinací. 
 
Tiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení Potravinářské komory ČR Marek Zemánek popsal, že se kvůli nedostatku vajec musí do tuzemska dovážet ročně až 800 milionů dalších ze zahraničí. „Nejčastěji z Polska, Lotyšska a Ukrajiny,“ jmenoval, odkud vejce čeští spotřebitelé nejvíce kupují.
 
Poukázal také, že mimo to putují vejce do Česka i ze vzdálenějších koutů a v Tescu tak čekalo aktuálně na spotřebitele balení vajec ze Španělska. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 24


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

V této polomafiánské rozkradené eurokolonii nic překvapivého!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion2 , 17.04.2025 10:28:38
my tady totiž máme nejdražší úplně všechno. Od bydlení až po vajíčka. Eurohujeři, rudozelení šílenci, michprdové, likvidátoři našeho průmyslu a zemědělství a liberální verbež všeho druhu jásají.

|  18 |  0

Další články z rubriky

„Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

22:18 „Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

Strategická komunikace České republiky se připojila k mezinárodní kampani, která upozorňuje na zneuž…